Ruszyła budowa żywieckiego szpitala. Będzie tam opieka długoterminowa

INWESTYCJE

Autor: Piotr Wróbel/Rynek Seniora   12 listopada 2015 10:07


www.rynekzdrowia.pl
Ruszyła budowa żywieckiego szpitala. Będzie tam opieka długoterminowa Nowy szpital w Żywcu powstanie w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Po czterech latach od podpisania umowy partnerstwa publiczno-prywatnego pomiędzy Powiatem Żywieckim a InterHealth Canada Limited rozpoczęły się prace przy budowie nowego szpitala powiatowego w Żywcu. Nowa jednostka zapewni m.in. opiekę długoterminową.

Budowa nowego szpitala to konieczność, gdyż koszty remontu starego budynku i dostosowania go do wymagań technicznych i sanitarnych okazały się wyższe niż budowa nowej siedziby. Samorząd nie dysponował jednak środkami na sfinansowanie takiej inwestycji.

Głównym inwestorem i partnerem samorządu żywieckiego jest specjalizująca się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami firma InterHealth Canada Limited, która podobne projekty w sektorze opieki zdrowotnej realizowała w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Kuwejcie.

Szpital powiatowy w Żywcu ma mieć 340 łóżek i jest pierwszym w kraju tak dużym przedsięwzięciem w sektorze zdrowia realizowanym w formule zintegrowanego partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Budowę sfinansuje konsorcjum bankowe, przy istotnym udziale partnera. Szpital ma zostać oddany w ciągu 24 miesięcy.

Umowa partnerska dotycząca budowy i zarządzania nowym szpitalem w Żywcu została zawarta przez powiat i prywatnego inwestora we wrześniu 2011 r. Padły deklaracje, przygotowywano pozwolenie na budowę, ale cały czas nie było jasne czy inwestycję uda się sfinansować.

- Głównym problemem pozostawał brak gwarancji kontraktu dla szpitali ze strony NFZ w dłuższej perspektywie czasowej, stąd przekonanie o dużym ryzyku takiej inwestycji - podkreślił starosta żywiecki Andrzej Kalata.

Przełomowe dla finansowania inwestycji okazało się wejście w projekt Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), który udzielił inwestorowi 10 mln euro długoterminowej pożyczki. EBOR przeprowadził dogłębną analizę, odpowiadającą na pytanie czy szpital w Żywcu jest potrzebny. Z analizy wynikało, że tak.

- Być może nie udałoby się doprowadzić projektu finansowego do szczęśliwego finału, gdyby nie decyzja EBOR, który podszedł do tematu społecznie, a nie komercyjnie. To zachęciło inne banki - mówi dzisiaj starosta Andrzej Kalata.

- Przekonaliśmy banki, że inwestowanie w budowę nowego budynku dla szpitala powiatowego, który już dzisiaj ma kontrakt wynoszący 50 mln zł i realizuje więcej świadczeń nieplanowanych niż planowych, wiąże nawet z mniejszym ryzykiem niż start up PPP w innych sektorach - powiedziała Tatiana Piechota, prezes Upper Finance, firmy doradczej, która pozyskała finansowanie dla projektu.

Zgodnie z umową PPP szpital powiatowy w Żywcu będzie prowadzony oraz zarządzany przez InterHealth Canada przez 30 lat, czyli do roku 2045 - wtedy zostanie przekazany Starostwu Powiatowemu w Żywcu.

- Partner ma obowiązek prowadzenia działalności medycznej w takim samym zakresie, jaki jest realizowany obecnie przez Zakład Opieki Zdrowotnej w Żywcu. Jednocześnie umowa PPP pozwala na rozszerzenie zakresu usług - poinformował Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu.

Oprócz usług w ramach POZ, rehabilitacji, diagnostyki, opieki ambulatoryjnej i transportu sanitarnego, jednostka zapewni świadczenia szpitalne i opiekę długoterminową.

W szpitalu będą działały oddziały: Chorób Wewnętrznych, w tym leczenia pacjentów z chorobami przewlekłymi, Intensywnej Terapii, Pediatrii, Położnictwa, Ginekologii, a także Chirurgii Ogólnej, Ortopedyczny, Ratunkowy i Rehabilitacyjny.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.