Rynek mieszkaniowy: karty będą rozdawać seniorzy?RynekPierwotny.pl/RS - 29 kwietnia 2016 11:30


Seniorzy staną się na nim jedną z najważniejszych grup odbiorców na rynku mieszkaniowym. Pierwsze symptomy nowego trendu już obserwujemy - powstają osiedla i domy dla osób starszych i pojawiają się nowe produkty finansowe dedykowane seniorom, m.in. renta dożywotnia i odwrócona hipoteka - informuje portal RynekPierwotny.pl.

Tendencje demograficzne wymuszą na deweloperach zmianę oferty i skierowanie jej w większym zakresie do osób starszych. Symptomy tego zjawiska już obserwujemy. Sygnałem są pierwsze inwestycje w osiedla dla seniorów, domy seniora itp., a także stosunkowo nowe w polskich warunkach produkty finansowe, którymi mogą być zainteresowane osoby starsze - mowa o rencie dożywotniej i odwróconej hipotece. Należy się spodziewać, że w najbliższych latach oba te instrumenty będą zyskiwać na popularności.

Zastrzyk finansowy dzięki nieruchomościom
W kolejnych latach swoje mieszkania będą zwalniać osoby z tzw. powojennego wyżu demograficznego. Tuż po wojnie Polska odnotowała rekordowy przyrost urodzeń. Wyż demograficzny trwał od 1946 r. do 1960 r. Obecnie więc jego przedstawiciele mają od 56 do 70 lat.

Osoby starsze, które zostaną w rodzinnych mieszkaniach same, z pewnością będą zainteresowane zapewnieniem sobie godnych warunków na jesień życia. Należy pamiętać, że model rodziny, w którym na starość dzieci opiekują się rodzicem, powoli ewoluuje. Zmieniają się normy kulturowe, zwiększa mobilność Polaków. Często rodziny są rozrzucone po świecie, a senior musi samodzielnie podjąć decyzję o swojej przyszłości.

Jakie ma możliwości? Przede wszystkim będzie zainteresowany obniżeniem kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. Jeśli ktoś został sam w dużym, rodzinnym mieszkaniu, może być skłonny je sprzedać lub zamienić na mniejsze, by obniżyć wysokość comiesięcznych opłat. Część seniorów z pewnością skorzysta z renty dożywotniej lub odwróconej hipoteki, które zapewniają osobie starszej regularne wsparcie finansowe w zamian za przeniesienie własności. W przypadku renty dożywotniej, właściciel mieszkania już przy podpisaniu umowy przenosi własność nieruchomości w zamian za możliwość korzystania z niej do śmierci i określone comiesięczne świadczenia, a więc właśnie ową rentę.

Odwrócona hipoteka to nieco inny instrument. Przeniesienie własności następuje dopiero z chwilą śmierci właściciela. Odwróconego kredytu hipotecznego zgodnie z polskim prawem mogą udzielać wyłącznie banki. Sprawa ta została uregulowana ustawą z końca 2014 r. W odróżnieniu od renty dożywotniej, spadkobiercy właściciela nieruchomości nie tracą prawa do mieszkania. Jeśli właściciel umrze, mają rok na ewentualną spłatę reszty kredytu i przejęcie nieruchomości.

Deweloperzy wyjdą z ofertą do seniorów?
Chęć zmniejszenia kosztów utrzymania, ale też dostosowania nieruchomości do wymogów osoby starszej, będzie pchała część seniorów do poszukiwania atrakcyjnej oferty mieszkaniowej. To z kolei wymusi na deweloperach dostosowanie swoich mieszkań do potrzeb i oczekiwań osób starszych. Jakie one są?

Znaczenie ma wygoda seniora, a więc np. wyposażenie nieruchomości w windę, umiejscowienie mieszkania na niższej kondygnacji, ułatwienia dla niepełnosprawnych. Popularnością cieszyć się będą raczej mniejsze metraże. Duże znaczenie osoby starsze przykładają do niskich kosztów utrzymania. Jeśli chodzi o lokalizację, na pewno osoba w wieku emerytalnym nad bliskość centrum miasta przedłoży sąsiedztwo szpitala i placówek opieki medycznej oraz terenów zielonych. Na znaczeniu mogą zyskać kwestie związane z bezpieczeństwem, a więc monitoring, brama wjazdowa, ochrona itp.

Prawdopodobnie obserwować będziemy też szybki rozwój inwestycji oferujących kompleksową opiekę nad osobami starszymi. Tzw. osiedla dla seniorów, z opieką medyczną na miejscu, rozbudowaną paletą usług, dotyczących możliwości spędzania czasu wolnego itp. od dziesięcioleci funkcjonują już na Zachodzie. U nas ciągle to nowość, ale realizowane są już pierwsze inwestycje tego typu (m.in. we Wrocławiu, Szczecinie czy Gliwicach). Z pewnością ich liczba będzie szybko rosła.

- Dotychczas podstawową grupą generującą popyt na mieszkania były osoby rozpoczynające karierę zawodową, a więc ludzie po studiach, w wieku powyżej 25 lat. Obecnie w Polsce jest nieco ponad 540 tys. 25-latków, jednak już w 2020 r. będzie ich o 100 tys. mniej, a w 2025 r. liczba takich osób spadnie o blisko 170 tys. - do 375 tys. - tłumaczy Marcin Moneta z portalu RynekPierwotny.pl. - Równocześnie rosnąć będzie grupa emerytów. Obecnie 67-latków mamy w społeczeństwie około 442 tysięcy. W 2025 roku będzie ich już 517 tys. - dodaje.

Według GUS już w 2030 r. liczba mieszkańców Polski w wieku 65 lat i wzwyż wyniesie 11 mln, co stanowić będzie około 1/3 populacji. Obecnie takich ludzi jest około 6 mln.