Rynek mieszkaniowy: karty będą rozdawać seniorzy?

INWESTYCJE

Autor: RynekPierwotny.pl/RS   29 kwietnia 2016 11:30


Rynek mieszkaniowy: karty będą rozdawać seniorzy? Wybierając mieszkanie, osoba starsza nad bliskość centrum miasta przedłoży sąsiedztwo szpitala i placówek opieki medycznej oraz terenów zielonych. Fot. iKobe!/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Seniorzy staną się na nim jedną z najważniejszych grup odbiorców na rynku mieszkaniowym. Pierwsze symptomy nowego trendu już obserwujemy - powstają osiedla i domy dla osób starszych i pojawiają się nowe produkty finansowe dedykowane seniorom, m.in. renta dożywotnia i odwrócona hipoteka - informuje portal RynekPierwotny.pl.

Tendencje demograficzne wymuszą na deweloperach zmianę oferty i skierowanie jej w większym zakresie do osób starszych. Symptomy tego zjawiska już obserwujemy. Sygnałem są pierwsze inwestycje w osiedla dla seniorów, domy seniora itp., a także stosunkowo nowe w polskich warunkach produkty finansowe, którymi mogą być zainteresowane osoby starsze - mowa o rencie dożywotniej i odwróconej hipotece. Należy się spodziewać, że w najbliższych latach oba te instrumenty będą zyskiwać na popularności.

Zastrzyk finansowy dzięki nieruchomościom
W kolejnych latach swoje mieszkania będą zwalniać osoby z tzw. powojennego wyżu demograficznego. Tuż po wojnie Polska odnotowała rekordowy przyrost urodzeń. Wyż demograficzny trwał od 1946 r. do 1960 r. Obecnie więc jego przedstawiciele mają od 56 do 70 lat.

Osoby starsze, które zostaną w rodzinnych mieszkaniach same, z pewnością będą zainteresowane zapewnieniem sobie godnych warunków na jesień życia. Należy pamiętać, że model rodziny, w którym na starość dzieci opiekują się rodzicem, powoli ewoluuje. Zmieniają się normy kulturowe, zwiększa mobilność Polaków. Często rodziny są rozrzucone po świecie, a senior musi samodzielnie podjąć decyzję o swojej przyszłości.

Jakie ma możliwości? Przede wszystkim będzie zainteresowany obniżeniem kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. Jeśli ktoś został sam w dużym, rodzinnym mieszkaniu, może być skłonny je sprzedać lub zamienić na mniejsze, by obniżyć wysokość comiesięcznych opłat. Część seniorów z pewnością skorzysta z renty dożywotniej lub odwróconej hipoteki, które zapewniają osobie starszej regularne wsparcie finansowe w zamian za przeniesienie własności. W przypadku renty dożywotniej, właściciel mieszkania już przy podpisaniu umowy przenosi własność nieruchomości w zamian za możliwość korzystania z niej do śmierci i określone comiesięczne świadczenia, a więc właśnie ową rentę.

Odwrócona hipoteka to nieco inny instrument. Przeniesienie własności następuje dopiero z chwilą śmierci właściciela. Odwróconego kredytu hipotecznego zgodnie z polskim prawem mogą udzielać wyłącznie banki. Sprawa ta została uregulowana ustawą z końca 2014 r. W odróżnieniu od renty dożywotniej, spadkobiercy właściciela nieruchomości nie tracą prawa do mieszkania. Jeśli właściciel umrze, mają rok na ewentualną spłatę reszty kredytu i przejęcie nieruchomości.

Deweloperzy wyjdą z ofertą do seniorów?
Chęć zmniejszenia kosztów utrzymania, ale też dostosowania nieruchomości do wymogów osoby starszej, będzie pchała część seniorów do poszukiwania atrakcyjnej oferty mieszkaniowej. To z kolei wymusi na deweloperach dostosowanie swoich mieszkań do potrzeb i oczekiwań osób starszych. Jakie one są?

Znaczenie ma wygoda seniora, a więc np. wyposażenie nieruchomości w windę, umiejscowienie mieszkania na niższej kondygnacji, ułatwienia dla niepełnosprawnych. Popularnością cieszyć się będą raczej mniejsze metraże. Duże znaczenie osoby starsze przykładają do niskich kosztów utrzymania. Jeśli chodzi o lokalizację, na pewno osoba w wieku emerytalnym nad bliskość centrum miasta przedłoży sąsiedztwo szpitala i placówek opieki medycznej oraz terenów zielonych. Na znaczeniu mogą zyskać kwestie związane z bezpieczeństwem, a więc monitoring, brama wjazdowa, ochrona itp.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR