
Prawdopodobnie obserwować będziemy też szybki rozwój inwestycji oferujących kompleksową opiekę nad osobami starszymi. Tzw. osiedla dla seniorów, z opieką medyczną na miejscu, rozbudowaną paletą usług, dotyczących możliwości spędzania czasu wolnego itp. od dziesięcioleci funkcjonują już na Zachodzie. U nas ciągle to nowość, ale realizowane są już pierwsze inwestycje tego typu (m.in. we Wrocławiu, Szczecinie czy Gliwicach). Z pewnością ich liczba będzie szybko rosła.
- Dotychczas podstawową grupą generującą popyt na mieszkania były osoby rozpoczynające karierę zawodową, a więc ludzie po studiach, w wieku powyżej 25 lat. Obecnie w Polsce jest nieco ponad 540 tys. 25-latków, jednak już w 2020 r. będzie ich o 100 tys. mniej, a w 2025 r. liczba takich osób spadnie o blisko 170 tys. - do 375 tys. - tłumaczy Marcin Moneta z portalu RynekPierwotny.pl. - Równocześnie rosnąć będzie grupa emerytów. Obecnie 67-latków mamy w społeczeństwie około 442 tysięcy. W 2025 roku będzie ich już 517 tys. - dodaje.
Według GUS już w 2030 r. liczba mieszkańców Polski w wieku 65 lat i wzwyż wyniesie 11 mln, co stanowić będzie około 1/3 populacji. Obecnie takich ludzi jest około 6 mln.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych