Salwatorianie zainwestowali ponad 15 mln zł w centrum opieki - zobacz zdjęcia
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   09 lutego 2016 14:45

Centrum Opiekuńczo-Rehabilitacyjne Salwator Park powstało w Mikołowie (Śląskie) przy Pl. Salwatorianów 1. Na powierzchni ponad 4,5 tys. mkw zaprojektowano dom seniora z całodobową opieką, apartamenty dla osób samodzielnych, oddział rehabilitacji a także restaurację, bibliotekę i kaplicę.

Centrum zostało otwarte 8 grudnia 2015 r. Działalność ukierunkowana jest głównie na potrzeby seniorów. Podmiotem prowadzącym jest zgromadzenie zakonne Towarzystwo Boskiego Zbawiciela (Salwatorianie).

Zakon ze wsparciem unijnym
Wartość projektu „Przebudowa, termomodernizacja oraz zmiana sposobu użytkowania budynku Domu Zakonnego Towarzystwa Boskiego Zbawiciela w Mikołowie Plac Salwatorianów 1 na "Słoneczny Park" wyniosła blisko 15,5 mln zł, zaś inwestorem była spółka Liten (100 proc. udziałów ma Towarzystwo Boskiego Zbawiciela, Prowincja Polska).

W realizacji projektu inwestor współpracował z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Inwestor na projekt pozyskał dofinansowanie z funduszu Jessica w formie pożyczki, która wyniosła 6 mln zł. Fundusz ten jest jednym z ważniejszych instrumentów wpierających inwestycje na obszarach miejskich i została opracowana przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (CEB).

Usługi na razie odpłatne
Powierzchnia użytkowa budynku wynosi ponad 4,5 tys. mkw., zaś kubatura blisko 20 tys. metrów sześciennych. Generalnym wykonawcą była nowosądecka spółka Erbet.

W budynku znajduje się dom seniora dla 46 osób w podeszłym wieku - niesamodzielnych i wymagających stałej, całodobowej opieki. Pokoje są 1, 2 i 3-osobowe z łazienkami w pełni dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych i całkowicie niesprawnych ruchowo.

Podopieczni mogą liczyć na obsługę pielęgniarek, opiekunek, rehabilitantów, terapeutów i lekarzy. Łóżka wyposażono w materace przeciwodleżynowe i instalację przywoławczą. W pokojach dostępna jest telewizja satelitarna i internet. Na obecnym etapie usługi są odpłatne i nie są współfinansowane w ramach umowy z NFZ.

W centrum znajdują się również apartamenty seniora.

Dla samodzielnych i oczekujących większego komfortu seniorów stworzono 14 apartamentów o podwyższonym standardzie, jedno i dwupokojowych z aneksem kuchennym i łazienką.

Apartamenty jednopokojowe mają ok. 30 mkw., zaś dwupokojowe - ponad 40 mkw.

Lokale wyposażone są w system przywoławczy, który umożliwia wezwanie pomocy medycznej w nagłych wypadkach. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewniają: kontrola dostępu, alarm, monitoring i obecność służb ochroniarskich.

Ceny za miesięczny pobyt dla 1 osoby wahają się od 2350 zł (apartament 1-pokojowy) do 3200 zł (apartament 2-pokojowy).

Dla podopiecznych centrum, ale także dla osób z zewnątrz, dostępny jest oddział rehabilitacyjny oferujący m.in. zabiegi z zakresu kinezyterapii, hydroterapii, magnetoterapii, laseroterapii czy masaży.

Uwaga - zabytek
Siedziba Salwator Parku znajduje się w zabytkowym budynku, który wcześniej funkcjonował m.in. jako szkoła.  

Centrum ulokowano w obiekcie pochodzącym z lat 30. ubiegłego wieku. Po wielu latach eksploatacji, głównie przez instytucje świeckie (budynek po wojnie został skonfiskowany przez władze PRL), obiekt wymagał gruntownego remontu. Prace polegały na rozbudowie, termomodernizacji i adaptacji budynku na potrzeby opiekuńczo-rehabilitacyjne.

Zakres działań był bardzo szeroki - po pracach rozbiórkowych wykonanych w pierwszym etapie ze starego budynku pozostały jedynie ściany nośne.

W obiekcie zadbano o wysoką izolacyjność termiczną, która jest istotnym elementem nowoczesnego systemu grzewczego i klimatyzacji.

System pomp ciepła i wytwornic wody lodowej zapewnia uzyskanie oczekiwanego poziomu ciepła zimą i chłodu latem, przy stosunkowo niskich nakładach.

Osoby zakwaterowane w centrum mają również do dyspozycji kaplicę, restaurację, w której można zorganizować imprezę okolicznościową oraz bibliotekę.

W części obiektu działa również prywatna placówka edukacyjna ukierunkowana na podopiecznych centrum.

Centrum Opiekuńczo-Rehabilitacyjne Salwator Park jest partnerem Ogólnopolskiej Karty Seniora. Posiadacze karty otrzymają 15 proc. rabatu na wszystkie usługi rehabilitacyjne centrum. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.