Samorządy przecierają szlaki w inwestycjach senioralnych w formule PPP
Autor: Agata Miśkowiec, ekspert Fundacji im. Lesława A. Pagi   28 kwietnia 2016 14:32

Starzejące się społeczeństwo stwarza dla naszego systemu ochrony zdrowia i sektora usług opiekuńczych olbrzymie wyzwanie. Szansą na zwiększenie dostępności i poprawę jakości infrastruktury medyczno-opiekuńczej dla seniorów są projekty w realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Mimo że eksperci biją na alarm, infrastruktura senioralna, np. liczba szpitali i poradni geriatrycznych czy placówek opieki długoterminowej pozostaje niewystarczająca w stosunku do potrzeb.

Barierą w rozwoju infrastruktury są oczywiście finanse. Jest to problem dotkliwy zwłaszcza dla jednostek samorządu terytorialnego (JST), które muszą przestrzegać ustawowych limitów ograniczających ich zdolność do zaciągania zobowiązań.

Kilka instrumentów do dyspozycji
Samorządom, które ze względu na ryzyko przekroczenia wskaźników spłaty zadłużenia nie mogą zaciągnąć nowego kredytu, pozostają instrumenty pozabilansowego finansowania inwestycji.

Nie są one niczym nowym - od realizowania inwestycji przez spółki komunalne po obligacje przychodowe, fundusze inwestycyjne zamknięte czy transakcje typu „buy sell back” (czyli zakup papierów wartościowych z jednoczesnym ustaleniem terminu ich odkupu), JST mają do dyspozycji wachlarz metod, które pozwolą na sfinansowanie inwestycji bez przekraczania limitu zadłużenia (pod warunkiem, że mają faktyczną zdolność do obsługi transakcji, dobrą kondycję finansową i brak problemów z płynnością).

Czasem zapomina się, że formą realizacji inwestycji, która potencjalnie (w zależności od podziału ryzyka między stronę publiczną i prywatną) pozwala na uniknięcie wzrostu zobowiązań powiększających zadłużenie JST, jest także partnerstwo publiczno-prywatne (PPP).

W przeciwieństwie do innych wymienionych form realizacji i finansowania projektów, PPP ma dodatkową zaletę - korzystanie z doświadczeń podmiotów prywatnych daje możliwość poprawy efektywności projektu, wdrożenia sprawdzonych najlepszych praktyk w danym obszarze i zmniejszenia kosztów w całym okresie realizacji przedsięwzięcia.

Do odważnych świat należy
Obecnie dwa samorządy przecierają dla innych szlaki w zakresie realizacji inwestycji senioralnych w formule PPP. Są to Bobolice i Rybnik.

W Bobolicach powstaje Dom Późnej Starości - placówka, która ma świadczyć usługi opiekuńcze docelowo (w drugim etapie inwestycji) nawet dla 550 mieszkańców. Inwestor będzie miał możliwość świadczenia usług medycznych, a także rozbudowania oferty dodatkowych usług korzystając z planowanej infrastruktury: boiska sportowego, amfiteatru czy terenów golfowych.

Pierwszy przetarg ogłoszony przez gminę nie wzbudził zainteresowania potencjalnych partnerów prywatnych. Bardziej elastyczne warunki (takie jak brak wymagań co do ostatecznej liczby miejsc, brak kryterium długości trwania umowy PPP, mniejsze wymogi finansowe) doprowadziły do wyłonienia partnera prywatnego - spółek z grupy Warbud i AMG.

Natomiast Rybnik przygotowuje się do realizacji w formule PPP projektu „Aktywna starość w Rybniku”. W ramach inwestycji w świetnej lokalizacji w samym centrum miasta powstanie kompleks świadczący usługi opieki stacjonarnej (zarówno Dom Pomocy Społecznej prowadzony na zlecenie miasta, prywatny dom opieki, a także zakład opiekuńczo-leczniczy), centrum medyczne oraz część o charakterze komercyjno-gastronomicznym. Projekt - obecnie w fazie zaawansowanych analiz przedrealizacyjnych - ma szanse na wsparcie Ministerstwa Rozwoju.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR