"Senior Plus" na Śląsku: nowe domy dziennego pobytu i kluby seniora

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 listopada 2017 09:04


"Senior Plus" na Śląsku: nowe domy dziennego pobytu i kluby seniora Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dwa nowe domy dziennego pobytu seniorów oraz kolejne cztery kluby dla osób starszych powstają w tym roku w woj. śląskim w ramach rządowego programu "Senior Plus". W przyszłym roku na jego realizację w skali całej Polski przeznaczona będzie rekordowa kwota 80 mln zł.

W środę (15 listopada) w Katowicach podsumowano dotychczasową realizację programu w regionie i przedstawiono przykłady dobrych praktyk w jego wdrażaniu. Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawili też informację o przyszłorocznym budżecie i przedsięwzięciach w ramach programu "Senior Plus", rozpisanego do roku 2020.

- Na edycję programu Senior Plus w 2018 r. będzie przeznaczonych 80 mln zł. To rekordowa suma - poinformowała Aleksandra Górka z Departamentu Polityki Senioralnej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak podał wicedyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Michał Pienta, w tym roku w ramach programu "Senior Plus" w regionie powstają dwa domy dziennego pobytu (w Bieruniu i Bojszowach) dysponujące 30 miejscami, a także cztery kluby "Senior Plus", w sumie na blisko sto miejsc - w Ujsołach, Wyrach, Żywcu i Jaworznie. Pierwotnie nowych klubów miało być sześć, jednak Częstochowa i Siemianowice Śląskie w ostatnim czasie odstąpiły od umów w tym zakresie.

Wraz z 17 placówkami powstałymi wcześniej w ramach programu "Senior Wigor", którego kontynuacją jest "Senior Plus", w placówkach tego typu w woj. śląskim zapewniono dotąd 649 miejsc w domach dziennego pobytu oraz ok. sto miejsc w klubach - ogółem dostępnych będzie ok. 750 miejsc.

- Polityka senioralna jest bardzo ważnym tematem, który leży nam wszystkim na sercu. Takich miejsc, w których seniorzy będą mogli się spotykać w godnych warunkach i realizować swoje zainteresowania, bardzo potrzebujemy - mówił wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wspominając niedawne otwarcie klubu dla seniorów w Ujsołach na ziemi żywieckiej.

O przykładach dobrych praktyk w dotychczasowej realizacji programu "Senior Plus" mówili w środę przedstawiciele ośrodków w Jaworznie, Bojszowach i Dąbrowie Zielonej, zachęcając przedstawicieli innych samorządów do skorzystania z niego. Samorządy mogą także otrzymać wsparcie na realizację innych zadań w zakresie opieki społecznej, w tym mieszkań chronionych, domów dla matek z dziećmi i kobiet w ciąży oraz środowiskowych domów samopomocy, gdzie przebywają osoby z grup szczególnego ryzyka.

Rządowy program "Senior Plus" na lata 2015-2020 (znany wcześniej jako "Senior-Wigor") jest skierowany do samorządów prowadzących albo zamierzających otworzyć na swoim terenie domy lub kluby dziennego pobytu dla seniorów. Z placówek mogą korzystać osoby powyżej 60. roku życia, nieaktywne zawodowo; od poniedziałku do piątku mogą spędzać w takich placówkach co najmniej 8 godzin dziennie, korzystać z pomieszczeń do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Maję też zapewniony ciepły posiłek.

W ramach programu "Senior Plus" jednostki samorządu mogą się ubiegać o środki na jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Na utworzenie dziennego domu "Senior Plus" można otrzymać 300 tys. zł, a na klub - 150 tys. zł. Placówki już istniejące mogą otrzymać do 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w dziennym domu lub do 200 zł w klubie.

Jak podała na początku października br. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, do końca 2017 r. liczba utworzonych domów i klubów w ramach programu "Senior Plus" sięgnie ok. 260; znajdzie się tam miejsce w sumie dla ok. 7 tys. seniorów. W ocenie ministerstwa, zainteresowanie tworzeniem placówek w ramach programu "Senior plus" jest bardzo duże. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR