Śląskie: kończą budowę hospicjum w Tychach

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 stycznia 2016 09:54


Śląskie: kończą budowę hospicjum w Tychach Koszt budowy hospicjum w Tychach szacuje się na ponad 11 mln zł. Fot. archiwum

Budowa hospicjum w Tychach dobiega końca. W pierwszej połowie 2016 roku rozpoczną się prace związane z wyposażaniem. Do dyspozycji pacjentów chorych na nowotwory będzie 16 pokoi z łazienkami - poinformowało Społeczne Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Kaliksta I. Koszt budowy szacuje się na ponad 11 mln zł.

Hospicjum Domowe im. św. Kaliksta I w Tychach działa od ponad 22 lat, a od prawie dziesięciu lat zbiera pieniądze na dom hospicyjny.

Hospicjum budowane jest od 2009 roku. Do użytku oddanych zostanie 16 pokoi z łazienkami, w których łącznie mają się znaleźć 32 łóżka.

Obecnie opieką domową objętych jest ok. 40 pacjentów chorych na nowotwory (rocznie ponad 200 osób); ok. 50 osób wspiera poradnia hospicyjna.

Stacjonarne hospicjum będzie uzupełnieniem opieki domowej prowadzonej przez Społeczne Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Kaliksta I. - Budowa hospicjum dobiega końca, obecnie prowadzone są jeszcze ostatnie prace wykończeniowe w obiekcie (podłogi, drzwi). Potem pozostanie nam etap wyposażania pomieszczeń, czyli kupowanie łóżek oraz sprzętu do sal chorych i pielęgniarskich - powiedziała prezes stowarzyszenia Ilona Słomian.

Dodała, że otwarcie hospicjum planowane jest na wrzesień 2016 roku.

Głównym zadaniem tego przedsięwzięcia jest stworzenie pacjentom całodobowej opieki, co w przypadku opieki domowej nie zawsze jest możliwe. Wieloletnie doświadczenia pokazały, że potrzeba opieki stacjonarnej i całodobowej jest bardzo wskazana.

Celem budowy domu hospicyjnego jest również organizowanie m.in. rehabilitacji, grup wsparcia dla osób, które straciły najbliższych, szkoleń. Mieścić się w nim będzie także centrum wolontariatu.

Budowę hospicjum od kilku lat wspiera również miasto Tychy. Dotąd przekazało na ten cel ponad 5 mln zł.

W 2011 roku przeznaczono 2,1 mln zł dotacji m.in. na ogrodzenie terenu budowy, instalacje elektryczne i oświetleniowe oraz roboty drogowe z uzbrojeniem terenu; rok później 500 tys. zł m.in. na instalacje wentylacji mechanicznej, tynki i budowę ścian działowych wewnątrz budynku.

Kolejną pomoc finansową hospicjum otrzymało w 2013 roku (1 mln zł) oraz w 2014 (1,5 mln zł), które przeznaczono m.in. na roboty tynkarskie, malowanie ścian. Ostatnie wsparcie z budżetu miasta na realizację tej inwestycji przekazano w kwietniu 2015 roku (milion złotych dotacji celowej).

Ten milion złotych w ramach kolejnej dotacji był z kolei wsparciem m.in. na dokończenie robót instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznych oraz budowlanych robót wykończeniowych na parterze budynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.