Smart home: seniorzy oczekują mieszkań wygodnych i bezpiecznych

INWESTYCJE

Autor: RSX/Rynek Seniora   22 grudnia 2016 09:39


Smart home: seniorzy oczekują mieszkań wygodnych i bezpiecznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czego na rynku nieruchomości szukają osoby starsze? Jak deweloperzy mogą odpowiadać na to zapotrzebowanie? Już za 10 lat w Polsce będzie więcej emerytów niż 25-latków. Za 30 lat osoby w wieku 65+ mają stanowić 1/3 populacji kraju.

Biegły w nowych technologiach, świadomy i na emeryturze. Już niebawem deweloperzy tak będą opisywali grupę swoich najważniejszych klientów. Według danych GUS w 2025 roku w Polsce będzie już 517 tys. 67-latków (teraz jest ich około 442 tys.). W kolejnych latach dominacja tej grupy wiekowej będzie rosła. Zdaniem analityków Polska starzeje się najszybciej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Taka sytuacja oznacza zmiany na rynku - również w odniesieniu do nieruchomości.

Wygoda przede wszystkim
Jakie są potrzeby i preferencje mieszkaniowe osób starszych? Zdaniem ekspertów to przede wszystkim komfort życia i dostępność rozwiązań, które tę wygodę zapewniają. Chętnie wybierane są więc lokalizacje w spokojnych, zielonych częściach miast, jednocześnie dobrze skomunikowanych i wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę. W kwestii rozwiązań technologicznych mowa m.in. o automatyce mieszkaniowej.

- Deweloperzy coraz częściej oferują w standardzie inwestycji system smart home, który bardzo dobrze wpisuje się w potrzeby osób starszych. Specjalne czujniki alarmują o niebezpieczeństwie zalania mieszkania lub pożaru, inne moduły sprawiają, że nie trzeba codziennie pamiętać o części domowych czynności - mówi Mikołaj Pertek, ekspert rynku deweloperskiego w Fibaro, jednego z producentów systemu domu inteligentnego. - Łatwiej jest też kontrolować zużycie energii, a badania pokazują, że senior sporą uwagę przykłada do kosztów utrzymania.

Starsi świadomi i wymagający
Badania naukowców z Das Deutsche Primatenzentrum w Getyndze udowodniły, że wraz z wiekiem stajemy się coraz bardziej uważni również co do tego, jak spędzamy czas. Osoby starsze i seniorzy nie chcą go marnować. Oszczędność czy wydłużenie czasu wolnego jest kolejnym istotnym kryterium wyboru mieszkania na resztę życia, co z kolei deweloperzy również mogą zapewnić poprzez inwestycję w systemy inteligentne. Automatyzacja domowych procesów jest odpowiedzią na znalezienie więcej chwil dla siebie, rodziny i znajomych.

- Dzięki takim udogodnieniom osoba starsza może też łatwo wezwać pomoc lub skontaktować się z rodziną w nagłej sytuacji - wykona to za pomocą jednego przycisku, który powoduje wysłanie odpowiedniej wiadomości tekstowej - dodaje Mikołaj Pertek.

Dzisiejsi 50- i 60-latkowie coraz częściej są dobrze obyci z nowymi technologiami i chętnie z nich korzystają. Wraz ze starzeniem się kolejnych pokoleń ta tendencja będzie wzrastać.
I choć z jednej strony aktualni następcy pokolenia baby boomers są bardzo świadomymi
i wymagającymi klientami, to równocześnie są osobami o dobrych dochodach, które chętnie lokują w nieruchomościach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR