Sopot: ruszyła budowa Centrum Opieki Geriatrycznej

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 września 2017 10:22


Sopot: ruszyła budowa Centrum Opieki Geriatrycznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wysokospecjalistyczny ośrodek geriatryczno-rehabilitacyjny w Sopocie, dysponujący ok. 40 łóżkami szpitalnymi, za dwa lata ma przyjąć pierwszych pacjentów. Do dyspozycji seniorów będą też oddziały dzienne oraz poradnie, m.in. psychologiczna.

Centrum Opieki Geriatrycznej powstaje na terenie Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie. W piątek po południu (22 września) oficjalnie rozpoczęła się budowa placówki.

Prezes Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie, dr Barbara Gierak-Pilarczyk zwraca uwagę, że "nie będzie to nowy szpital, a jedynie rozbudowa tego, co jest". Projekt zakłada rozbudowę o dwa skrzydła budynku przy ul. 23 Marca, w którym obecnie znajduje się oddział rehabilitacji dziecięcej. Jest przekonana, że "sercem Centrum Opieki Geriatrycznej będą oddziały szpitalne, geriatryczny stacjonarny oraz dzienne i wiele poradni dla seniorów". Wymieniła przyszpitalne przychodnie geriatryczne i psychogeriatryczne, rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne oraz diagnostyczne.

Zaznaczyła, że Centrum będzie działać głównie w "obszarze ambulatoryjno-poradnianym". - Starsi ludzie w większości są przede wszystkim samotni, muszą mieć gdzie pójść, gdzie będzie jakaś opieka - dodała.

Placówka ma być wyposażona w specjalistyczny sprzęt medyczny, m.in. tomograf komputerowy, cyfrowy aparat rentgenowski, densytometr oraz urządzenia do światłolecznictwa, elektroterapii, magnetoterapii, krioterapii, terapii ultradźwiękami i promieniami laserowymi.

Projekt zakłada też wdrożenie zintegrowanego modelu opieki nad seniorami, m.in. dzięki tworzeniu zespołów świadczących usługi pacjentom w ich miejscach zamieszkania.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przyznaje, że "to kropla w morzu potrzeb". Z Ośrodka mają korzystać mieszkańcy całego Pomorza. Ma nadzieję, że inne miasta też zdecydują się na podobne inwestycje, bo "łóżek geriatrycznych brakuje w Polsce".

Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk jest przekonany, że nowa placówka ułatwi pomorskim seniorom dostęp do specjalistycznych usług zdrowotnych, dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb. Uważa, że Centrum może być też miejscem kształcenia na Pomorzu geriatrów, gerontologów.

Uczestniczący w rozpoczęciu inwestycji rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marcin Gruchała uważa, że Centrum może stać się modelową placówką dla Pomorza i kraju. - Ważne jest, że to nie będzie tylko kwestia opieki szpitalnej, ale też opieki ambulatoryjnej, opieki, która będzie mogła być prowadzona także w domu - wyjaśnił.

Budowa placówki ma kosztować ok. 27 mln zł, z tego 19 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020). 7,6 mln zł pochodzi ze środków własnych Sopotu. Budowa, którą realizuje spółka Warbud, ma się skończyć w połowie 2019 roku.

Pomysł budowy centrum geriatrycznego zrodził się ponad 5 lat temu. Wówczas władze Sopotu wspólnie z kierownictwem szpitala reumatologicznego rozpoczęły intensywne działania zmierzające do pozyskania środków zewnętrznych na budowę i wyposażenie placówki. Pozyskano środki z Unii Europejskiej w ramach ZIT (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych). Projekt poparły wszystkie samorządy należące do Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR