Sosnowiec: powstanie dzienny dom opieki medycznej dla seniorów

INWESTYCJE

Autor: DKX/Rynek Seniora   09 marca 2016 09:33


Sosnowiec: powstanie dzienny dom opieki medycznej dla seniorów Celem projektu dziennych domów opieki medycznej jest zaoferowanie nowej formy wsparcia dla osób niesamodzielnych, głównie osób po 65 roku życia oraz ich rodzin. Fot Fotolia.

Już wkrótce seniorzy będą mogli korzystać z dziennej opieki medycznej w nowym ośrodku w Sosnowcu (Śląskie). Dom opieki  powstanie w ramach pilotażowego programu przy Przychodni Brackiej Porąbka-Klimontów (ul. Dmowskiego 6a) kierowanej przez Fundację "Unia Bracka”. Pierwsi pacjenci przyjmowani będą od października.

Fundacja „Unia Bracka” znalazła się w gronie podmiotów, które w ramach konkursu organizowanego przez Ministerstwo Zdrowia, uzyskały dofinansowanie na utworzenie i prowadzenie dziennego domu opieki medycznej. Projekt finansowany jest w 97 proc. ze środków unijnych, pozostała część to wkład własny Fundacji.

Realizacja projektu rozpocznie się już 1 kwietnia. Wtedy właśnie ruszą prace remontowo-budowlane mające na celu dostosowanie pomieszczeń do wymagań domu opieki. Półroczny okres przygotowawczy pozwoli na stworzenie ośrodka dla seniorów w pełni  zaadoptowanego na potrzeby osób starszych oraz niepełnosprawnych. 1 października przyjęci zostaną pierwsi pacjenci.

Po leczeniu szpitalnym
Celem projektu dziennych domów opieki medycznej jest zaoferowanie nowej formy wsparcia dla osób niesamodzielnych, głównie osób po 65 roku życia oraz ich rodzin. Do tego typu ośrodków kierowane będą osoby po przebytej hospitalizacji, które wymagają rehabilitacji oraz pomocy w procesie usamodzielniania się. W trakcie pobytu pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, psychologiczną, intensywną rehabilitację oraz zajęcia terapeutyczne. Wsparciem zostanie objęta również rodzina pacjenta.

- Uzyskanie dofinansowania to dla nas wielkie wyróżnienie, ponieważ do konkursu przystąpiło ponad 140 podmiotów. Cieszymy się, że nasza Fundacja poszerzy ofertę usług medycznych o dzienny dom opieki. Doskonale wpisuje się on w lukę, jaka istnieje w obszarze opieki nad osobami starszymi - informuje Joanna Sojka, kierownik Przychodni Brackiej Porąbka-Klimontów.

Konkurs na prowadzenie dziennych domów opieki medycznej ogłoszony został przez Ministerstwo Zdrowia 23 lipca 2015 r. w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Pula środków do rozdysponowania wynosiła 40 mln zł, a każdy z wybranych projektów mógł liczyć na dofinansowanie na poziomie ok. 1 mln zł (ale nie wyższym niż 1 mln zł). Zwyciężyło 41 projektów, których realizacja zostanie wsparta kwotami od blisko 890 tys. zł do 1 mln zł.

Sieć śląskich przychodni
Przychodnia, w której działał będzie dzienny dom opieki medycznej, funkcjonuje w Sosnowcu już od wielu lat. W ramach kontraktu z NFZ pacjenci korzystają tutaj z opieki lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznych i rehabilitacji. Wykonywane są badania laboratoryjne oraz diagnostyka obrazowa. Od lipca 2014 roku  w przychodni funkcjonuje również dzienny ośrodek rehabilitacji.

Przychodnia Bracka Porąbka-Klimontów to jedna z 23 placówek medycznych prowadzonych przez Fundację „Unia Bracka”. We wszystkich przychodniach, zlokalizowanych w Bytomiu, Gliwicach, Katowicach, Knurowie, Mysłowicach, Sosnowcu, Rudzie Śląskiej i Zabrzu, pacjenci mogą korzystać z nieodpłatnej opieki medycznej w ramach kontraktu z NFZ.

- Wciąż inwestujemy i unowocześniamy nasze placówki. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat udało nam się przeprowadzić termomodernizacje budynków Przychodni Brackich w Katowicach, Mysłowicach i Rudzie Śląskiej oraz wyremontować i doposażyć w nowy sprzęt kilka pracowni rehabilitacji - dodaje Joanna Sojka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.