Świebodzin jest zainteresowany programem Senior-WIGORGazeta Lubuska/Rynek Seniora - 20 września 2016 11:00


Jak informuje burmistrz Świebodzina (Lubuskie) Dariusz Bekisz, miasto jest zainteresowane stworzeniem domu dziennego pobytu dla seniorów. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 400-500 tys. zł, a w jego realizacji miałyby pomóc środki z rządowego programu Senior-WIGOR na lata 2015-2020.

Wstępna lokalizacja placówki to budynek po sanepidzie znajdujący się w centrum miasta, przy ul. 1 Maja. Miasto dopiero miałoby się ubiegać o środki z rządowego programu Senior-WIGOR. 

Najważniejszym celem powstania domu jest zapewnienie wielogodzinnego wsparcia seniorom oraz udział w zajęciach aktywizujących pod okiem wykwalifikowanej kadry. Placówka miałaby powstać poprzez przekształcenie dziennego domu pomocy działającego przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Świebodzinie.

Oferta byłaby skierowana do osób niepracujących 60+ i zamieszkujących na terenie gminy. Zgodnie z założeniami seniorzy mogliby spędzać w ośrodku co najmniej 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Podopieczni mieliby zapewniony jeden gorący posiłek w ciągu dnia, a do ich dyspozycji byłby aneks kuchenny, jadalnia, sala klubowa, pokój odpoczynku, pokój porad, gabinet pielęgniarski oraz ogród.

Burmistrz Dariusz Bekisz wyjaśnia w Gazecie Lubuskiej, że koszt przedsięwzięcia to 400-500 tys. zł. Nie wiadomo jednak, kiedy inwestycję uda się zrealizować. Wszystko zależy od możliwości pozyskania środków finansowych.

Świebodzin liczy ok. 22 tys. mieszkańców. 19,2 proc. z nich (4,2 tys.) to osoby w wieku poprodukcyjnym. Miasto znane jest z Pomnika Chrystusa Króla, który do czerwca 2011 r. był najwyższym posągiem Chrystusa na świecie - postać stoi na kopcu o wys. 16 m, ma 33 m wysokości (bez korony) i ramiona o rozpiętości 25 m.

Więcej: www.gazetalubuska.pl