Świętokrzyskie: za ponad 400 tys. zł powstanie dzienny dom opiekiJW, UM Ożarów/Rynek Seniora - 05 października 2016 16:00


Już w grudniu 2016 r. do dyspozycji osób starszych z Ożarowa ma być dostępny dom dziennego pobytu, który powstanie na bazie środowiskowego domu samopomocy przy ul. Mazurkiewicza. W przyszłości ma tu być także siedziba Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Nowe pomieszczenia pozwolą na wspólne spotkania, zajęcia rehabilitacyjne, informatyczne, korzystanie z internetu i spożycie ciepłego posiłku. Już w grudniu lokale będą do dyspozycji seniorów; znajdą się w budynku środowiskowego domu samopomocy.

- Od paru lat przygotowywaliśmy pomieszczenia z myślą o osobach starszych - mówi burmistrz Marcin Majcher.

- Demografia jest nieubłagana, wyraźnie zaznacza się znaczny odsetek osób starszych, szczególnie samotnie mieszkających. A samotność rodzi zawsze pewne problemy zdrowotne, psychiczne. Chcemy te osoby zaktywizować społecznie, środowiskowo, by skorzystały z naszych spotkań, mogły się spotkać, porozmawiać, posłuchać interesujących wykładów o profilaktyce zdrowia, higienie, a nie siedzieć w domach, przed telewizorem - tłumaczy włodarz miasta.

Na 280 mkw. znajdą się pomieszczenia rehabilitacyjne, sala do wspólnych spotkań, łazienki, kuchnia, niewielka sala rehabilitacyjna. Lokale będą wyposażone w stoły, sprzęt RTV. W przyszłości obiekt ma pełnić także funkcję siedziby Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Ogólny koszt inwestycji wyniesie 425 tys. zł, 175 tys. dołoży gmina z własnego budżetu. Po zatwierdzeniu przez radnych wydatków samorząd ogłosi przetarg na część budowlaną, której koszty sięgną około 330 tys. zł. Dokona także m.in. zakupu sprzętu o wartości 54 tys. zł. Na bieżące utrzymanie przeznaczy około 11-12 tys. zł.

Obecnie na terenie gminy - na ogólną liczbę 11067 mieszkańców - tych pow. 60. r.ż. jest 2177, w tym 1515 kobiet i 662 mężczyzn. Stanowi to 20 proc. populacji gminy. Rocznie przybywa ok. 50 seniorów.

W tegorocznej edycji konkursu na dofinansowanie dziennych domów "Senior-WIGOR" wsparcie otrzyma siedem jednostek samorządu z woj. świętokrzyskiego. Nowe placówki powstaną - oprócz Ożarowa - także w Sędku w gminie Łagów i w Sandomierzu. Natomiast pieniądze na prowadzenie działalności już istniejących otrzymają: Starachowice, Słupia Konecka (na dom w Pilczycy), Ostrowiec Świętokrzyski oraz powiat opatowski.