Świętokrzyskie: za ponad 400 tys. zł powstanie dzienny dom opieki

INWESTYCJE

Autor: JW, UM Ożarów/Rynek Seniora   05 października 2016 16:00


Świętokrzyskie: za ponad 400 tys. zł powstanie dzienny dom opieki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Już w grudniu 2016 r. do dyspozycji osób starszych z Ożarowa ma być dostępny dom dziennego pobytu, który powstanie na bazie środowiskowego domu samopomocy przy ul. Mazurkiewicza. W przyszłości ma tu być także siedziba Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Nowe pomieszczenia pozwolą na wspólne spotkania, zajęcia rehabilitacyjne, informatyczne, korzystanie z internetu i spożycie ciepłego posiłku. Już w grudniu lokale będą do dyspozycji seniorów; znajdą się w budynku środowiskowego domu samopomocy.

- Od paru lat przygotowywaliśmy pomieszczenia z myślą o osobach starszych - mówi burmistrz Marcin Majcher.

- Demografia jest nieubłagana, wyraźnie zaznacza się znaczny odsetek osób starszych, szczególnie samotnie mieszkających. A samotność rodzi zawsze pewne problemy zdrowotne, psychiczne. Chcemy te osoby zaktywizować społecznie, środowiskowo, by skorzystały z naszych spotkań, mogły się spotkać, porozmawiać, posłuchać interesujących wykładów o profilaktyce zdrowia, higienie, a nie siedzieć w domach, przed telewizorem - tłumaczy włodarz miasta.

Na 280 mkw. znajdą się pomieszczenia rehabilitacyjne, sala do wspólnych spotkań, łazienki, kuchnia, niewielka sala rehabilitacyjna. Lokale będą wyposażone w stoły, sprzęt RTV. W przyszłości obiekt ma pełnić także funkcję siedziby Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Ogólny koszt inwestycji wyniesie 425 tys. zł, 175 tys. dołoży gmina z własnego budżetu. Po zatwierdzeniu przez radnych wydatków samorząd ogłosi przetarg na część budowlaną, której koszty sięgną około 330 tys. zł. Dokona także m.in. zakupu sprzętu o wartości 54 tys. zł. Na bieżące utrzymanie przeznaczy około 11-12 tys. zł.

Obecnie na terenie gminy - na ogólną liczbę 11067 mieszkańców - tych pow. 60. r.ż. jest 2177, w tym 1515 kobiet i 662 mężczyzn. Stanowi to 20 proc. populacji gminy. Rocznie przybywa ok. 50 seniorów.

W tegorocznej edycji konkursu na dofinansowanie dziennych domów "Senior-WIGOR" wsparcie otrzyma siedem jednostek samorządu z woj. świętokrzyskiego. Nowe placówki powstaną - oprócz Ożarowa - także w Sędku w gminie Łagów i w Sandomierzu. Natomiast pieniądze na prowadzenie działalności już istniejących otrzymają: Starachowice, Słupia Konecka (na dom w Pilczycy), Ostrowiec Świętokrzyski oraz powiat opatowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR