Szczecin: 25 mln zł na nowy ośrodek kardiologiczny

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 marca 2016 10:00


Szczecin: 25 mln zł na nowy ośrodek kardiologiczny W szczecińskim szpitalu powstał ośrodek z oddziałami: kardiologii i kardiologii inwazyjnej oraz oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego. Fot. Shutterstock

W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie we wtorek (8 marca) otwarto po modernizacji nowoczesny ośrodek leczenia chorób kardiologicznych. Nowy sprzęt, w który wyposażono ośrodek pozwoli kardiologom poszerzyć pole działań.

W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym powstał ośrodek z oddziałami: kardiologii i kardiologii inwazyjnej oraz oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego. Modernizacja trwała rok i kosztowała prawie 25 mln zł, z czego 17 mln zł to wsparcie unijne.

Modernizacja pozwoli zdecydowanie szybciej leczyć nagłe przypadki; w jednym budynku znajduje się punkt przyjęć z podjazdem dla karetek, ośmiołóżkowy odcinek obserwacyjny oraz oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego z dziesięcioma stanowiskami.

Niezależny kardiologiczny punkt przyjęć z możliwością obserwacji pacjentów z podejrzeniem ostrego zespołu wieńcowego o niejasnym obrazie klinicznym skraca czas dotarcia pacjenta do pracowni hemodynamicznej. Szpital będzie miał możliwość nawet kilkunastogodzinnej obserwacji chorego w dogodnych dla niego warunkach.

- Zakończenie inwestycji w placówce oznacza dla pacjentów leczenie na jeszcze wyższym poziomie, dla kardiologów komfortowe warunki pracy, a dla nas, jako władz samorządu województwa poprawę dostępności do specjalistycznej opieki zdrowotnej na Pomorzu Zachodnim - powiedziała Anna Mieczkowska z zarządu województwa.

W nowoczesnych pracowniach znajduje się m.in.: pięć ultrasonografów, nowe systemy monitorowania pacjentów, sprzęt do ergospirometrii i elektrofizjologii, polisomnograf do badania bezdechu sennego, czy nowoczesna aparatura reanimacyjna.

W ubiegłym roku wykonano w szpitalu ponad 800 prób dobutaminowych (echokardiograficzna próba obciążeniowa serca). Pięć wysokiej klasy ultrasonografów pozwoli w krótkim czasie zwiększyć tę liczbę do ok. 1500-2000 badań rocznie.

- Choroby układu krążenia są niestety wiodącą przyczyną zgonów w kraju i w naszym województwie - powiedział ordynator oddziału kardiologii lek. med. Robert Józwa. Jak dodał, "w latach 2011-2013 były one odpowiedzialne za 32,7 proc. ogółu zgonów mieszkańców województwa".

- W dalszym ciągu główną przyczyną zgonów z powodu chorób układu krążenia pozostaje choroba wieńcowa i niewydolność krążenia - kontynuował Józwa. - Mimo niewątpliwego postępu polskiej kardiologii interwencyjnej w ostatnich latach (...) problemem pozostaje zbyt duża liczba zabiegów wykonywanych niezgodnie ze wskazaniami, co w dużym stopniu ogranicza korzyści pacjentów z wykonywania tych zabiegów oraz naraża ich na niepotrzebne ryzyko. Wynika to głównie z kwalifikacji do zabiegu w oparciu tylko o wynik koronarografii bez uwzględnienia badań dodatkowych - dodał.

Zdaniem Józwy, nowe pracownie wyposażono we wszelkie narzędzia diagnostyczne umożliwiające ocenę czynnościową naczyń wieńcowych oraz dokładną ocenę anatomiczną. - To pozwoli istotnie zredukować liczbę nieuzasadnionych zabiegów - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.