Szpital w Brzesku porozumiał się z Funduszem ws. geriatrii

INWESTYCJE

Autor: Radio RDN Małopolska, BM/Rynek Seniora   10 listopada 2014 11:43


Szpital w Brzesku porozumiał się z Funduszem ws. geriatrii

SP ZOZ w Brzesku (Małopolskie) podpisał umowę z NFZ na finansowanie oddziału geriatrycznego. Oddział ma dysponować docelowo trzydziestoma łózkami. Szpital uruchomi też poradnię geriatryczną.

Tego typu oddział będzie pierwszym w regionie tarnowskim. Seniorzy to osoby chorujące przeważnie na kilka chorób jednocześnie, osoby wymagające kompleksowej, specjalistycznej opieki medycznej. Dzięki nowemu oddziałowi seniorzy będą się mogli na miejscu skonsultować ze specjalistami z zakresu m.in. hepatologii, reumatologii, ortopedii i kardiologii.

Teraz takie osoby trafiają teraz do oddziału wewnętrznego. Powodują, że wydłuża się czas hospitalizacji, są problemy z przyjęciem pacjentów, którzy wymagają szybkiej terapii. W nowym oddziale będzie mogła być spokojnie prowadzona diagnoza.

- Pododdział geriatryczny będzie funkcjonował w ramach Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Kardiologii. Będzie miał dwóch lekarzy geriatrów - mówił wcześniej dla portalu rynekseniora.pl Krzysztof Mączka, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w SP ZOZ w Brzesku.

Jak uzasadniał, w Polsce wydłuża się czas życia osób starszych, które wymagają większego zabezpieczenia medycznego z uwagi na liczne schorzenia z wielu zakresów - m.in. internistyczne, okulistyczne, związane ze zwyrodnieniem stawów, gruczołów wydzielania wewnętrznego itp.

- Dlatego w naszym szpitalu proponujemy wielokierunkowe podejście do pacjenta - podkreślał.

Szpital uruchomi też od 1 grudnia 2014 r. poradnię geriatryczną. Celem jej utworzenia jest zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej pacjentom w wieku podeszłym i propagowanie profilaktyki zdrowotnej zapewniającej seniorom pomyślne starzenie.

Geriatria jest dziedziną medycyny zajmującą się problemami zdrowia i leczeniem chorób związanych ze starzeniem się u osób powyżej 60-tego roku życia. Do poradni geriatrycznej w szczególności kierowani powinni być pacjenci, u których występują choroby swoiste dla wieku podeszłego, m.in. takie jak: zaburzenia pamięci i nastroju, osteoporoza, zaburzenia funkcji zwieraczy (nietrzymanie moczu), skłonność do upadków, zaburzenia odżywiania.

W poradni mogą być diagnozowane i leczone inne ostre lub zaostrzone choroby przewlekłe występujące w wieku podeszłym. Poradnia będzie się zajmować także pacjentami z wielochorobowością, przyjmującymi wiele leków, pod kątem oceny możliwych interakcji między zażywanymi lekami i bezpieczeństwa stosowanej terapii.

Poradnia w zakresie diagnostyki posiada dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i endoskopowych. Pacjenci będą mogli skorzystać także z opieki domowej.

W brzeskiej placówce działa także Zakład Opiekuńczo Leczniczy - pomoc i opiekę znajdują tu chorzy nieraz nawet z poważnym stadium zaawansowania demencji. Zadaniem Zakładu jest objęcie całodobową opieką pielęgniarską i lekarską osób przewlekle chorych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.