Szwajcarskie miliony na modernizację DPS
Autor: MK/Rynek Seniora   28 kwietnia 2015 16:22

Na kwotę ponad 5 mln zł opiewa wartość projektu realizowanego przez Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku (Świętokrzyskie) w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. 85 proc. tej kwoty pochodzi z Funduszu Szwajcarskiego, resztę dołożyło starostwo opatowskie i PFRON.

W ramach projektu w placówce powstało ponadto 18 lokali aktywizujących dla 32 mieszkańców. Lokale mają sypialnie, aneksy kuchenne i łazienki, służą tym podopiecznym, którzy są w stanie samodzielnie funkcjonować. W ramach projektu uruchomiono również gastroterapię (zajęcia kulinarne), ergoterapię (terapię poprzez pracę), filmoterapię oraz tzw. „salę doświadczania świata”.

Dzięki środkom z Funduszu Szwajcarskiego zagospodarowano także cały teren należący do DPS. Stworzono warunki do warunki do wprowadzenia zooterapii i hipoterapii. Zwierzęta – owce, kozy i konie zamieszkały w wyremontowanym i przebudowanym budynku dawnej oczyszczalnie ścieków. W budynku znalazła się również wozownia.

Na terenie DPS znajdują się także stawy, które zostały zarybione. Podopieczni będą mogli korzystać również z bryczki i rowerka wodnego.   

Cały projekt realizowany przez DPS składa się z dwóch komponentów. Celem pierwszego była modernizacja placówki. Komponent II ma podnieść kwalifikacje personelu merytorycznego i medycznego DPS z zakresu, który obejmuje zarówno tzw. rozwój osobisty, jak również planowane do wdrożenia nowe formy terapii zajęciowej i rehabilitacji medycznej.  

W tej chwili DPS jest na etapie realizacji końcowej fazy projektu - oddawane są do użytku lokale aktywizujące, trwają ostatnie zajęcia mające na celu podniesienie kompetencji pracowników DPS (m.in. kurs, podczas którego uczą się, jak aktywizować osoby starsze).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.