Trwa rewitalizacja luksusowego ośrodka z czasów PRL-u. Co zaoferuje seniorom?
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   09 września 2016 13:49

Za czasów PRL-u potężny ośrodek Porąbka-Kozubnik na Śląsku był synonimem wypoczynkowego luksusu. Choć nadejście kapitalizmu stało się początkiem jego upadku, teraz dostał drugą szansę. Kwota 108 mln zł ma mu nadać nowy blask i przekształcić w centrum kompleksowej rehabilitacji i wypoczynku „na miarę naszych czasów”.

Zespół Domów Wypoczynkowo-Szkoleniowych Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego - bo tak nazywał się ośrodek za czasów PRL-u - usytuowano w beskidzkiej miejscowości Porąbka (Śląskie) w przysiółku Kozubnik, niedaleko Jeziora Międzybrodzkiego. Zajmował 7,5 ha, miał własne ujęcie wody, stację benzynową, oczyszczalnię ścieków i awaryjny system prądotwórczy zasilany… dwoma czołgowymi silnikami. W roku 1987, na dłużej niż dobę, odwiedziło go ponad 31 tys. osób - byli to głównie pracownicy hut, ale też i partyjni dygnitarze. 

Po przemianach ustrojowych popularny Kozubnik kupiła firma z USA, ale spotkały ją finansowe problemy i w roku 1996 sąd ogłosił jej upadłość, a sam ośrodek popadł w ruinę. Widać to doskonale na zaprezentowanym poniżej filmie z początku 2013 r. 

W 2012 r. kompleks nabyła warszawska spółka deweloperska Sawa Apartments i opracowała plan rewitalizacji i rozbudowy całego ośrodka. Portal rynekseniora.pl sprawdził, co udało się do tej pory zrealizować i co przede wszystkim zyskają starsi turyści po otwarciu „Kozubnika”.

„Jeszcze w tym roku rozpocznie się sprzedaż pierwszych apartamentów”
- Warto podkreślić, iż projekt w Kozubniku to centrum kompleksowej rehabilitacji, rekreacji i wypoczynku dla wszystkich, czyli zarówno dla osób 55+, jak i rodzin z dziećmi, singli itd. - wyjaśnia Rynkowi Seniora Marian Okręglicki, prezes Sawa Apartments.

Tłumaczy, że inwestycja została podzielona na trzy etapy. Najbardziej zaawansowany jest ten pierwszy - prace zostały już wykonane w 65 procentach - i trwają nadal.

- W ramach pierwszego etapu powstanie łącznie 96 apartamentów w trzech budynkach. Termin zakończenia planowany jest na drugi kwartał 2017 r. W jednym z budynków przygotowane zostaną 34 apartamenty specjalnie dedykowane dla osób w wieku 55+ oraz infrastruktura, w której wykonywane będą zabiegi rehabilitacyjne. Klienci będą otoczeni opieką medycznego concierge’a, który będzie czuwał nad stanem ich zdrowia - mówi szef Sawy Apartments.

Dodaje, że „jeszcze w tym roku rozpocznie się sprzedaż pierwszych apartamentów”. Ta część inwestycji ma kosztować 18 mln zł.

Kolejne etapy już z pozwoleniami na budowę
Jak informuje Rynek Seniora Marian Okręglicki, pozostałe dwa etapy inwestycji mają już wydane pozwolenia na budowę.

- W ramach kolejnego, drugiego etapu, powstanie hotel z kompleksem basenowym ze źródłami termalnymi, w którym udostępnionych zostanie 170 pokoi pod marką operatora czterogwiazdkowego. Znajdą się tam trzy baseny, spa, sauny, siłownia, restauracja, sale konferencyjne, klub rozrywki, sala bankietowa, plac i sale zabaw dla dzieci - wszystko to w odrębnym budynku o powierzchni 2,5 tys. mkw. - wylicza prezes.

Zapowiada także budowę infrastruktury dla „centrum medycznego ortopedycznego i kardiologicznego, które stanowić będzie mniejszą filię planowanej inwestycji w Warszawie, a więc centrum medycznego wraz z wysokiej klasy szpitalem o specjalności ortopedycznej, geriatrycznej i kardiologicznej wraz z obiektami rehabilitacyjnymi”.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR