
Za czasów PRL-u potężny ośrodek Porąbka-Kozubnik na Śląsku był synonimem wypoczynkowego luksusu. Choć nadejście kapitalizmu stało się początkiem jego upadku, teraz dostał drugą szansę. Kwota 108 mln zł ma mu nadać nowy blask i przekształcić w centrum kompleksowej rehabilitacji i wypoczynku „na miarę naszych czasów”.
Zespół Domów Wypoczynkowo-Szkoleniowych Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego - bo tak nazywał się ośrodek za czasów PRL-u - usytuowano w beskidzkiej miejscowości Porąbka (Śląskie) w przysiółku Kozubnik, niedaleko Jeziora Międzybrodzkiego. Zajmował 7,5 ha, miał własne ujęcie wody, stację benzynową, oczyszczalnię ścieków i awaryjny system prądotwórczy zasilany… dwoma czołgowymi silnikami. W roku 1987, na dłużej niż dobę, odwiedziło go ponad 31 tys. osób - byli to głównie pracownicy hut, ale też i partyjni dygnitarze.
Po przemianach ustrojowych popularny Kozubnik kupiła firma z USA, ale spotkały ją finansowe problemy i w roku 1996 sąd ogłosił jej upadłość, a sam ośrodek popadł w ruinę. Widać to doskonale na zaprezentowanym poniżej filmie z początku 2013 r.
W 2012 r. kompleks nabyła warszawska spółka deweloperska Sawa Apartments i opracowała plan rewitalizacji i rozbudowy całego ośrodka. Portal rynekseniora.pl sprawdził, co udało się do tej pory zrealizować i co przede wszystkim zyskają starsi turyści po otwarciu „Kozubnika”.
„Jeszcze w tym roku rozpocznie się sprzedaż pierwszych apartamentów”
- Warto podkreślić, iż projekt w Kozubniku to centrum kompleksowej rehabilitacji, rekreacji i wypoczynku dla wszystkich, czyli zarówno dla osób 55+, jak i rodzin z dziećmi, singli itd. - wyjaśnia Rynkowi Seniora Marian Okręglicki, prezes Sawa Apartments.
Tłumaczy, że inwestycja została podzielona na trzy etapy. Najbardziej zaawansowany jest ten pierwszy - prace zostały już wykonane w 65 procentach - i trwają nadal.
- W ramach pierwszego etapu powstanie łącznie 96 apartamentów w trzech budynkach. Termin zakończenia planowany jest na drugi kwartał 2017 r. W jednym z budynków przygotowane zostaną 34 apartamenty specjalnie dedykowane dla osób w wieku 55+ oraz infrastruktura, w której wykonywane będą zabiegi rehabilitacyjne. Klienci będą otoczeni opieką medycznego concierge’a, który będzie czuwał nad stanem ich zdrowia - mówi szef Sawy Apartments.
Dodaje, że „jeszcze w tym roku rozpocznie się sprzedaż pierwszych apartamentów”. Ta część inwestycji ma kosztować 18 mln zł.
Kolejne etapy już z pozwoleniami na budowę
Jak informuje Rynek Seniora Marian Okręglicki, pozostałe dwa etapy inwestycji mają już wydane pozwolenia na budowę.
- W ramach kolejnego, drugiego etapu, powstanie hotel z kompleksem basenowym ze źródłami termalnymi, w którym udostępnionych zostanie 170 pokoi pod marką operatora czterogwiazdkowego. Znajdą się tam trzy baseny, spa, sauny, siłownia, restauracja, sale konferencyjne, klub rozrywki, sala bankietowa, plac i sale zabaw dla dzieci - wszystko to w odrębnym budynku o powierzchni 2,5 tys. mkw. - wylicza prezes.
Zapowiada także budowę infrastruktury dla „centrum medycznego ortopedycznego i kardiologicznego, które stanowić będzie mniejszą filię planowanej inwestycji w Warszawie, a więc centrum medycznego wraz z wysokiej klasy szpitalem o specjalności ortopedycznej, geriatrycznej i kardiologicznej wraz z obiektami rehabilitacyjnymi”.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych