Tychy: milionowa dotacja na budowę hospicjum
Autor: PAP/Rynek Seniora   30 kwietnia 2015 09:29

Milion złotych dotacji celowej na budowę hospicjum w Tychach (Śląskie) przekaże tamtejszy samorząd, zdecydowano dziś. To już kolejna pomoc z budżetu miasta na realizację tej inwestycji - poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta.

Hospicjum Domowe im. św. Kaliksta I w Tychach działa od 22 lat, a od dziewięciu lat zbiera pieniądze na dom hospicyjny. - To już kolejna pomoc z budżetu miasta na realizację tej inwestycji. Do tej pory miasto przekazało na ten cel ponad 5 mln zł - poinformowała w środę (29 kwietnia)  rzeczniczka Urzędu Miasta Ewa Grudniok.

Milion złotych w ramach kolejnej dotacji przeznaczone zostanie m.in. na dokończenie robót instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznych oraz budowlanych robót wykończeniowych na parterze budynku.

Hospicjum budowane jest od 2009 roku. Koszt budowy szacuje się na ponad 10,5 mln zł. W projekcie przewidziane jest oddanie do użytku 16 pokoi z łazienkami, ma w nich być 30 łóżek. Stacjonarne hospicjum będzie uzupełnieniem opieki domowej prowadzonej przez Społeczne Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Kaliksta I. - Planuję w tym roku zakończyć budowę, potem zostanie nam etap wyposażania pomieszczeń - powiedziała prezes stowarzyszenia Ilona Słomian.

Obecnie opieką domową objętych jest ponad 30 pacjentów chorych na nowotwory (rocznie ponad 200 osób); ok. 50 osób wspiera poradnia hospicyjna.

- Priorytetem obecnych działań jest stworzenie pacjentom całodobowej opieki, co w przypadku opieki domowej nie zawsze jest możliwe. Wieloletnie doświadczenia pokazały, jak bardzo duża jest potrzeba opieki stacjonarnej i całodobowej - podaje stowarzyszenie na swojej stronie internetowej.

Słomian dodała, że celem budowy domu hospicyjnego jest również organizowanie m.in. rehabilitacji, grup wsparcia dla osób, które straciły najbliższych, szkoleń. Mieścić się w nim będzie także centrum wolontariatu.

Obecnie chorym na nowotwory w stanie terminalnym, jak poinformowała rzeczniczka urzędu miasta, opiekę zapewnia "wyłoniony w drodze przetargu Archidiecezjalny Dom Hospicyjny w Katowicach". - W 2014 roku tą formą opieki objętych było 18 mieszkańców Tychów - poinformowała Grudniok.

Miasto Tychy wspiera budowę hospicjum od kilku lat. W 2011 roku przekazano 2,1 mln zł dotacji m.in. na ogrodzenie terenu budowy, instalacje elektryczne i oświetleniowe oraz roboty drogowe z uzbrojeniem terenu; rok później 500 tys. zł m.in. na instalacje wentylacji mechanicznej, tynki i budowę ścian działowych wewnątrz budynku. Kolejną pomoc finansową hospicjum otrzymało w 2013 roku (1 mln zł) oraz w 2014 (1,5 mln zł), które przeznaczono m.in. na roboty tynkarskie, malowanie ścian.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.