Ucieczka do przodu zadłużonego szpitala. Postawi na ZOL i geriatrię
Autor: MK/Rynek Seniora   09 lipca 2015 13:33

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o. to kolejna placówka, która chce stworzyć u siebie oddział geriatryczny oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Każda z tych jednostek ma mieć po ok. 40 łóżek.

Pod koniec maja słupski szpital został przekształcony w spółkę prawa handlowego. Decyzji o komercjalizacji towarzyszyły protesty m.in. związków zawodowych. Władze województwa argumentowały jednak, że przekształcenie pozwoli w efektywniejszy sposób zarządzać finansami placówki. W ciągu 4 ostatnich lat szpital zanotował bowiem aż 73 mln zł straty. Tylko w ubiegłym roku strata wyniosła 30 mln zł. 

Poprawie funkcjonowania szpitala służyć ma także stworzenie oddziału geriatrycznego oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Alicja Rojek, zastępca kierownika Działu Rozwoju, Promocji i Marketingu tłumaczy, że stworzenie ZOL-u na terenie Słupska jest „niezbędne”. 

 - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku planuje dobudowę obiektu na terenie szpitala przy ulicy Hubalczyków 1. Umożliwi to stworzenie placówki  udzielającej całodobowych, stacjonarnych świadczeń medycznych w zakresie długoterminowej opieki i pielęgnacji pacjentów - mówi portalowi rynekseniora.pl. 

- Lokalizacja zapewni interdyscyplinarną opiekę dla pacjentów z różnymi schorzeniami.  Zakładana koncepcja umożliwi utworzenie w ramach ZOL ok. 40 łóżek dla pacjentów, a placówka będzie udzielać całodobowych, stacjonarnych świadczeń medycznych - wyjaśnia. 

Dodaje, że aby dostosować profil świadczonych usług zdrowotnych do panujących trendów demograficznych, szpital planuje także uruchomienie 40-łóżkowego oddziału geriatrycznego.

- Oddział składać się będzie m.in. z dwuosobowych sal dla pacjentów, wyposażonych w węzły sanitarne - mówi Rojek.

Środki na realizację obydwu projektów szpital planuje pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego, w ramach działań zakładanych w Regionalnym Programie Strategicznym "Zdrowie dla Pomorzan”.

Kiedy ZOL i oddział geriatryczny mogłyby rozpocząć działalność?  - Ze względu na konieczność oczekiwania na ogłoszenie konkursu mającego na celu wyłonienie projektów do dofinansowania ze środków europejskich oraz planowane w projekcie roboty budowlane (polegające na budowie ZOL oraz oddziału geriatrycznego), rozpoczęcie ich działalności planujemy na koniec  2017 roku - odpowiada Alicja Rojek.

W przyszłości szpital planuje pozyskać kontrakt z NFZ zarówno na leczenie szpitalne w zakresie geriatrii, jak i na opiekę długoterminową. - Jednocześnie na  tym etapie nie możemy wykluczyć częściowej działalności komercyjnej, szczególnie jeśli chodzi o Zakład Opiekuńczo-Leczniczy - mówi Alicja Rojek.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.