UE pomoże zrewitalizować wsie i stworzyć placówkę opieki dziennej

INWESTYCJE

Autor: Jacek Wykowski, UG Lubiewo/Rynek Seniora   13 października 2016 13:58


UE pomoże zrewitalizować wsie i stworzyć placówkę opieki dziennej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do tej pory programy ratowania obszarów zdegradowanych przeznaczone był dla miast, ale obecnie realizacja przedsięwzięć rewitalizacyjnych możliwa jest również na obszarach wiejskich. Proces mają zrealizować dwie wsie z woj. kujawsko-pomorskiego: Lubiewo i Bysławek. W ramach programu inwestycyjnego w Bysławku ma powstać dzienny dom pobytu dla osób starszych.

Rewitalizacja dwóch wsi będzie możliwa dzięki środkom finansowym, które najprawdopodobniej będą dostępne już w roku 2017 z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, realizowanego w tym zakresie przez partnerstwo „Bory Tucholskie”.

Rewitalizacja to proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony - w sposób kompleksowy - poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji.

Żeby móc skorzystać z tych środków, niezbędne jest sporządzenie gminnego programu rewitalizacji. Na jego opracowanie gmina Lubiewo (na terenie gminy leżą miejscowości Lubiewo i Bysławek) pozyskała dotację nieco ponad 33 tys. zł ze środków Unii Europejskiej, Funduszu Spójności w ramach programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz z budżetu państwa, co stanowi 90 proc. całkowitej wartości projektu.

Założenia gminnego programu rewitalizacji obejmują m.in. realizacje programu inwestycyjnego mającego na celu kompleksową odnowę przestrzeni centrum Lubiewa pomiędzy ul. Hallera i Wojska Polskiego - dla poprawy estetyki oraz funkcjonalności i bezpieczeństwa w centrum miejscowości, a w Bysławku, przy pomocy Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, planuje się utworzenie w budynku „kapelanii” placówki dla osób starszych, tzw. domu dziennego pobytu.

Działania rewitalizacyjne finansowane będą z dostępnych środków pomocowych, ale również właścicieli posesji, instytucji czy podmiotów gospodarczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR