Uniwersytet chce stworzyć dom seniora dla emerytowanych pracowników uczelni

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 grudnia 2016 09:03


Uniwersytet chce stworzyć dom seniora dla emerytowanych pracowników uczelni Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego chce utworzenia w przyszłym roku przy uczelni domu seniora. Mieliby w nim zamieszkać m.in. emerytowani pracownicy uczelni, a studenci odbywać w nim praktyki zawodowe. Uczelnia weryfikuje możliwości utworzenia placówki.

O chęci utworzenia domu seniora przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (UWM) w Olsztynie poinformował rektor uczelni prof. Ryszard Górecki. - Intencją senatu jest, by taki dom powstał w przyszłym roku - doprecyzował w rozmowie z PAP rektor Górecki.

Uczelnie wyższe, zgodnie z obowiązującymi je przepisami, nie mogą prowadzić domów seniora. Dlatego UWM weryfikuje teraz możliwości prawne i finansowe stworzenia domu seniora.

- Jedną z możliwości zrealizowania tej idei może być np. utworzenie przez uczelnię i innych partnerów fundacji, która się tego podejmie - przyznał kanclerz uczelni Aleksander Socha i dodał, że pomysłem zainteresowały się już działające w Olsztynie i regionie uniwersytety trzeciego wieku.

W zamyśle UWM w domu seniora mieliby znaleźć dla siebie miejsce m.in. emerytowani pracownicy uczelni, którym taka pomoc jest potrzebna.

- Ten dom seniora byłby też przydatny studentom różnych kierunków m.in. pielęgniarstwa czy medycyny oraz wszelkich kierunków kształcących terapeutów czy nawet pedagogów. Studenci mogliby się w takiej placówce uczyć zawodu, odbywać praktyki czy staże - podkreślił kanclerz Socha.

Uczelnia na razie nie zdecydowała, gdzie dom seniora będzie się mieścił. UWM ma w centrum miasta dwa budynki, które może na taki cel zaadaptować, ale w ocenie kanclerza "bardziej odpowiedni byłby budynek w otoczeniu parku, czy lasu", tak, by seniorzy mieli gdzie wychodzić na spacery.

Olsztyński uniwersytet sprawdza też możliwości sfinansowania takiej placówki. Tu jedną z opcji jest sięgnięcie po pieniądze z programów unijnych dotyczących wykluczenia społecznego, a sama fundacja, która będzie prowadzić dom seniora, ma być organizacją pożytku publicznego.

- Będziemy także poszukiwać partnerów biznesowych, którzy by się chcieli w taki dom seniora zaangażować - przyznał kanclerz Socha.

W woj. warmińsko-mazurskim powstaje coraz więcej prywatnych domów seniora, zamieszkiwanych przez ludzi z całej Polski, którzy na emeryturze chcą się cieszyć naturą i czystym powietrzem. Wiele z takich domów jest malowniczo usytuowanych nad jeziorami czy w pobliżu lasów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR