
Seniorzy na Florydzie przyspieszają rozwój elektromobilności - twierdzi start-up Voyage, który udostępnił flotę częściowo zautomatyzowanych taksówek w miejscowości San Jose. Firma planuje ekspansję na inne miejscowości w USA.
Jak wskazują media, seniorzy to grupa społeczna, która jako pierwsza skorzysta z możliwości oferowanych przez pojazdy autonomiczne. Przewiduje się, że większość użytkowników takich pojazdów będą stanowiły właśnie osoby starsze.
Większość ekspertów zgadza się również, że dobrze jest, aby wdrażanie samochodów autonomicznych odbywało się w środowiskach kontrolowanych - do takich należy San Jose, w którym znajduje się wiele domów zamieszkanych przez emerytów.
Dostarczanie usług osobom o zwiększonych potrzebach to częsty punkt wyjścia dla działań wizerunkowych start-upów zaangażowanych w rozwój technologii mobilności. Voyage wykracza poza podstawowe świadczenie usług - swoim klientom firma oferuje również częściowe udziały w wysokości 0,3 proc. i 0,2 proc.
Starsi użytkownicy samochodów czują się jednak mniej pewnie w pojazdach zautomatyzowanych niż osoby młodsze. Jedynie 9 proc. osób w wieku od 51-64 lat w ankietach odpowiadało, że czują się pewnie podczas jazdy całkowicie samojezdnym autem, w porównaniu z 38 proc. dla pokolenia osób pomiędzy 12 a 15 rokiem życia.
Taksówki start-upu Voyage nie są w pełni autonomiczne. Kierowca wciąż musi uważnie śledzić przebieg jazdy i w sytuacji krytycznej przejąć kontrolę nad pojazdem.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych