
Ponad 23,5 mln zł z funduszy Unii Europejskiej otrzyma spółka "Uzdrowisko Busko-Zdrój" na rozbudowę jednego ze szpitali, dla zapewnienia lepszej opieki pacjentom ze schorzeniami kardiologicznymi. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, przed kilkoma dniami zarząd województwa rozstrzygnął konkurs dotyczący wsparcia lecznictwa uzdrowiskowego, w zakresie zwalczania chorób układu krążenia oraz układu kostno-stawowego. Konkurs programu regionalnego, był dedykowany podmiotom działającym na tzw. obszarze strategicznej interwencji - w tym przypadku w obszarze uzdrowiskowym.
Na konkurs wpłynął jeden wniosek, przygotowany przez spółkę "Uzdrowisko Busko-Zdrój", dotyczący rozbudowy szpitala "Krystyna". Projekt przeszedł pozytywnie zarówno ocenę formalną, jak i merytoryczną i został wybrany do dofinansowania.
Działający w buskim szpitalu "Krystyna" oddział kardiologiczny, zajmuje się leczeniem i rehabilitacją chorych m.in. po zabiegach kardiochirurgicznych, z chorobą wieńcową czy z nadciśnieniem tętniczym.
W ramach projektu, którego realizacja ma kosztować niemal 25 mln zł (fundusze UE to 23 mln 598 tys. zł), planowana jest rozbudowa lecznicy na potrzeby oddziału kardiologicznego - dwa piętra w budynku nr 1 i jedną kondygnację w budynku nr 2. Zaadaptowane zostaną również szpitalne piwnice, gdzie m.in. powstanie biblioteka z czytelnią oraz magazyny.
Projekt zakłada także nadbudowę szybów windowych i wymianę wind oraz modernizację bryły budynku (w tym dobudowę balkonów) i zmianę elewacji.
Zaplanowano również zakup niezbędnego wyposażenia pomieszczeń oraz aparatury i sprzętu medycznego, m.in. aparatów do EKG, systemów holterowskich, defibrylatorów, zestawów do intubacji i wentylacji, a także elektrycznych łóżek.
W szpitalu "Krystyna" z rehabilitacji w trybie dziennym i ambulatoryjnym korzysta rocznie ok. 16 tys. pacjentów. Pół roku temu, także dzięki wsparciu funduszy UE, otwarto tam nowoczesny Ośrodek Diagnostyki i Rehabilitacji Uszkodzeń Narządu Ruchu, wyposażony w urządzenia umożliwiające badanie efektywności zastosowanych metod fizjoterapii.
"Uzdrowisko Busko-Zdrój" S.A., do którego należy szpital "Krystyna", od 2013 r. jest prowadzone przez samorząd województwa świętokrzyskiego. Kuracjusze mogą tu skorzystać z ok. 80 rodzajów zabiegów.
Busko-Zdrój to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów. Ma blisko 200 lat tradycji w leczeniu uzdrowiskowym. W tutejszych sanatoriach leczy się choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporozę oraz choroby skóry. Leczenie opiera się m.in. na miejscowych źródłach cennych wód leczniczych - siarczkowej i solanki.
Funkcjonuje tu kilkanaście obiektów lecznictwa uzdrowiskowego, także sanatoria prywatne. W ostatnich latach przedsiębiorcy zainwestowali też w SPA, hotele i pensjonaty.
W uzdrowiskowej części miasta znajduje się zaprojektowany w XIX w. Park Zdrojowy, na który składają się: ogród łazienkowski z najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta - siedzibą Sanatorium Marconi, reprezentacyjna, długa na 950 m promenada łącząca ogród z rynkiem oraz skwer w centrum Buska.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych