Uzdrowisko samo udowodni, że ma czyste powietrze

INWESTYCJE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   23 maja 2016 10:31


Uzdrowisko samo udowodni, że ma czyste powietrze W ciągu trzech lat „Uzdrowisko Rymanów” otrzyma na zakup i obsługę stacji monitorującej jakość powietrza ponad 140 tys. zł. Fot. brewbooks/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

W „Uzdrowisku Rymanów” SA (Podkarpackie) powstanie stacja monitorująca jakość powietrza. Urządzenie zostanie sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego - właściciela uzdrowiska - oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Wojciech Farbaniec, burmistrz gminy Rymanów informuje w Rzeczpospolitej, że kończy się faza przygotowań do przetargu na zakup i obsługę urządzenia.

W roku 2016 Rymanów otrzyma na przedsięwzięcie związane ze stacją ponad 61 tys. zł, a w latach 2017-2019 po 40 tys. zł rocznie.

Wyniki badań z urządzenia nie będą jednak mogły być wykorzystane przy certyfikacji jakości powietrza, bo stacja nie będzie w sieci państwowego monitoringu obsługiwanego przez inspektoraty ochrony środowiska - informuje Rz. Uzdrowisko jednak liczy, że to się zmieni.

Obecnie system państwowy monitoringu nie jest wystarczający - stan czystości powietrza bada się w strefach, a oblicza metodą matematyczną. W efekcie stacja pomiarowa nierzadko znajduje się nawet 70 km od uzdrowiska - wyjaśnia Rzeczpospolita. 

Do 2018 r. wszystkie polskie uzdrowiska muszą przedstawić nowe operaty środowiskowe na bazie aktualnych pomiarów. Jeśli tego nie zrobią - stracą status uzdrowiska: NFZ nie będzie mógł finansować pobytu pacjenta, a państwo nie będzie takiej gminy dotować. 

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad przygotowaniem nowelizacji w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu oraz hałasu. Projekt dokumentu w najbliższym czasie zostanie skierowany do uzgodnień oraz konsultacji i opiniowania. Już wiadomo, że rząd nie zgodzi się na dodatkowy monitoring tylko w uzdrowiskach.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.