Uzdrowisko samo udowodni, że ma czyste powietrze

INWESTYCJE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   23 maja 2016 10:31


Uzdrowisko samo udowodni, że ma czyste powietrze W ciągu trzech lat „Uzdrowisko Rymanów” otrzyma na zakup i obsługę stacji monitorującej jakość powietrza ponad 140 tys. zł. Fot. brewbooks/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

W „Uzdrowisku Rymanów” SA (Podkarpackie) powstanie stacja monitorująca jakość powietrza. Urządzenie zostanie sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego - właściciela uzdrowiska - oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Wojciech Farbaniec, burmistrz gminy Rymanów informuje w Rzeczpospolitej, że kończy się faza przygotowań do przetargu na zakup i obsługę urządzenia.

W roku 2016 Rymanów otrzyma na przedsięwzięcie związane ze stacją ponad 61 tys. zł, a w latach 2017-2019 po 40 tys. zł rocznie.

Wyniki badań z urządzenia nie będą jednak mogły być wykorzystane przy certyfikacji jakości powietrza, bo stacja nie będzie w sieci państwowego monitoringu obsługiwanego przez inspektoraty ochrony środowiska - informuje Rz. Uzdrowisko jednak liczy, że to się zmieni.

Obecnie system państwowy monitoringu nie jest wystarczający - stan czystości powietrza bada się w strefach, a oblicza metodą matematyczną. W efekcie stacja pomiarowa nierzadko znajduje się nawet 70 km od uzdrowiska - wyjaśnia Rzeczpospolita. 

Do 2018 r. wszystkie polskie uzdrowiska muszą przedstawić nowe operaty środowiskowe na bazie aktualnych pomiarów. Jeśli tego nie zrobią - stracą status uzdrowiska: NFZ nie będzie mógł finansować pobytu pacjenta, a państwo nie będzie takiej gminy dotować. 

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad przygotowaniem nowelizacji w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu oraz hałasu. Projekt dokumentu w najbliższym czasie zostanie skierowany do uzgodnień oraz konsultacji i opiniowania. Już wiadomo, że rząd nie zgodzi się na dodatkowy monitoring tylko w uzdrowiskach.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!