Uzdrowisko w Uniejowie ma chęć na inwestycje za kilkaset mln zł

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 stycznia 2016 08:57


Uzdrowisko w Uniejowie ma chęć na inwestycje za kilkaset mln zł Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tężnia, hala jodowa, dom zdrojowy z pijalnią wód, hotele i apartamenty - to tylko kilka z inwestycji, które w nadchodzących latach mają być realizowane w Uniejowie. Ich koszt to kilkaset milionów złotych.

- Kiedy zaczynaliśmy prace związane z wodami termalnymi, to mieliśmy marzenia o inwestycjach po 10 mln zł. Teraz mamy apetyt na kolejne 300-500 mln zł. Uniejów jest przygotowany do realizacji takich projektów - powiedział burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

Nowe inwestycje mają być realizowane zarówno przez władze samorządowe, jak i przez prywatnych inwestorów. Wśród tych ostatnich jest m.in. spółka MeMe Tech, która jest właścicielem prawie 6 ha w południowej części uzdrowiska. Na tych terenach w kolejnych latach mają być wybudowane dwa hotele (trzy- i czterogwiazdkowy), zespół apartamentów na wynajem oraz dom zdrojowy z pijalnią wód i bogatą częścią handlowo-gastronomiczną.

- Dom zdrojowy ma być centralnym obiektem dla całego uzdrowiska i miasta - powiedział prezes MeMe Tech Grzegorz Kiełpsz.

W grudniu spółka rozstrzygnęła konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu. Przyznano cztery nagrody finansowe - 23 tys. zł otrzymali Mateusz Mazurowski, Bartłomiej Skowronek i Mateusz Graczyk, których praca wygrała konkurs. Po 9 tys. zł dostały trzy inne zespoły architektów, których prace wyróżniono.

- Konkurs miał wskazać możliwości inwestycyjne, urbanistykę i współczynniki, które zostaną wprowadzone do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Później na bazie tej koncepcji będą realizowane projekty architektoniczne. Było dziewięć zespołów projektowych. Ich pomysły będą wykorzystywane w trakcie inwestycji, która będzie realizowana etapami. Pierwsze pozwolenie na budowę otrzymamy prawdopodobnie wiosną 2017 r. - wyjaśnił Kiełpsz.

Dodał, że trudno jeszcze podać wartość całej inwestycji, ale "100 mln zł to dolna granica".

Czytaj też: Ambitne plany: 100 mln zł na uzdrowisko z rehabilitacją i domem seniora

Podany przez Kiełpsza orientacyjny termin pierwszych pozwoleń na budowę związany jest z tym, że trwa jeszcze opracowywanie planu zagospodarowania przestrzennego gminy Uniejów, który ma być gotowy w 2016 r. Zgodnie z jego założeniami tereny spółki MeMe Tech zamkną południową część uzdrowiska i będą sąsiadowały z obszarem pozbawionym zabudowy.

- Na tych inwestycjach powinna się kończyć strefa uzdrowiskowa. Sąsiadujący teren ma być obszarem przyrodniczym. Ze względów przeciwpowodziowych od tysiącleci nie ma tam zabudowy i ten teren powinien pozostać czysty. Jest dosyć innych miejsc do budowania - powiedział w rozmowie z PAP burmistrz Kaczmarek.

Dodał, że również gmina ma wiele nowych planów inwestycyjnych. Na razie nie chciał jednak mówić o szczegółach.

- Moglibyśmy pokazywać dużo projektów, które są już w szufladach, ale nie chcemy tego robić. Skończył się już bowiem czas, w którym samorządy są tylko samorządami. To dzisiaj firmy, które ze sobą konkurują. Przedwczesne pokazanie czy ogłoszenie czegokolwiek nowego może być bardzo kłopotliwe - wyjaśnił Kaczmarek.

Wiadomo jednak, że wśród planowanych inwestycji jest m.in. budowa hali jodowej oraz tężni. Ta ostatnia powstanie w sąsiedztwie planowanych obiektów MeMe Tech i istniejącego już ośrodka SPA Lawendowe Termy. Kształt nowej tężni będzie jednak znacznie od biegał od tego, co znamy np. z Ciechocinka.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR