W Gdańsku ruszy Dzienny Dom Opieki Medycznej. Dla pacjentów po hospitalizacji

INWESTYCJE

Autor: KLX, gdansk.pl/Rynek Seniora   14 lipca 2016 12:00


W Gdańsku ruszy Dzienny Dom Opieki Medycznej. Dla pacjentów po hospitalizacji Na zdj. Dzienny Dom Opieki Medycznej w Gdańsku. Fot. gdansk.pl

1 sierpnia Caritas uruchamia w Gdańsku nową placówkę - Dzienny Dom Opieki Medycznej. To miejsce dla osób po hospitalizacji, które nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie w domu. Dom mieści się przy ul. Fromborskiej w siedzibie Centrum Pomocowego Caritas w Gdańsku. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Jak informuje Caritas na pacjentów czeka nie tylko domowa atmosfera, ale i bezpłatna opieka specjalistów, rehabilitacja i gorący posiłek.

Z  usług placówki będą mogły skorzystać osoby bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, opiekuńczej, rehabilitacyjnej oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej dla osób, które w okresie ostatnich 12 miesięcy korzystały ze świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia szpitalnego.

- Na razie jest to pilotaż, mamy umowę i finanse na prowadzenie domu przez dwa lata -  ksiądz Janusz Steć dyrektor CARITAS Archidiecezji Gdańskiej.

 - To czas żeby przyjrzeć się, jak dom będzie działał, jakie są potrzeby chorych, czy ofertę poszerzyć o nowe świadczenia. Nie ma wątpliwości, że to usługi medyczne wypełniające niszę, bo dziś pacjent ma do wyboru szpital, zakład opiekuńczo-leczniczy lub opiekę długoterminową w domu, kiedy pielęgniarka czy lekarz odwiedza go 2-3 razy w tygodniu.

Wszyscy pacjenci w ocenie skali poziomu samodzielności Barthel muszą mieścić się w granicach 40-65 punktów oraz posiadać prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Gdański dom opieki medycznej to przede wszystkim miejsce dla osób starszych, które mają wiele sprzężonych chorób, choć - jak zapewnia ksiądz Steć - ograniczeń wiekowych nie będzie.

Przyjęcia do ośrodka będą odbywały się w oparciu o skierowania lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a w przypadku pacjentów po hospitalizacji lekarza udzielającego świadczeń w szpitalu.

Czas pobytu będzie uzależniony od potrzeb chorego i może wynieść od 30 do 120 dni (od 4 do 8h dziennie i 5 dni w tygodniu).

W zakres świadczeń udzielanych w placówce wchodzi m.in  opieka pielęgniarska, w tym edukacja pacjenta dotycząca samoopieki i samopielęgnacji, konsultacje z lekarzami specjalistami w dziedzinie rehabilitacji medycznej oraz geriatrii, doradztwo w doborze odpowiednich wyrobów medycznych, terapia zajęciowa, wsparcie psychologiczne i gorący posiłek.

Pobyt jest bezpłatny. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.