W Katowicach powstanie międzypokoleniowe osiedleGazeta Wyborcza, JW/Rynek Seniora - 12 września 2016 10:35


W zabytkowej części Katowic - w Kolonii Alfreda - ma powstać międzypokoleniowa wioska łącząca domy dziecka z domem seniora. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Pomocy Dzieciom i Seniorom „Wioska Serca im. Jana Pawła II”.

Wioska w Katowicach powstanie dzięki Fundacji Pomocy Dzieciom i Seniorom "Wioska Serca im. św. Jana Pawła II". Władze Katowic zgodziły się, by wydzierżawić budynki na terenie zabytkowej Kolonii Alfreda i utworzyć tam rodzinne domy dziecka sąsiadujące z domem seniora.

Kolonia Alfreda to osada robotnicza, założona w połowie XIX w. dla pracowników nieistniejącej już kopalni "Alfred". Obecnie są to tereny Wełnowca-Józefowca (dzielnicy Katowic) zlokalizowane przy Lasku Alfreda, placu Alfreda i al. Wojciecha Korfantego.

Pomysł wioski opiera się na wielopokoleniowych rodzinach, gdzie dzieci wychowują się w obecności dziadków, ucząc się od nich zarówno umiejętności potrzebnych w ich własnym życiu, jak i zachowań społecznych - pomagania starszym i wrażliwości na ich potrzeby - tłumaczy Gazeta Wyborcza. 

Pomysłodawca i inicjator przedsięwzięcia, prezes fundacji ks. Jan Grzesica funkcjonowanie wioski chce oprzeć m.in. na wzorcach zaczerpniętych z osiedla dla seniorów w niemieckim mieście Fraudenberg, które jest prowadzone przez fundację Otto-Rauch.

- W programie wioski obok codziennych spotkań na stołówce, w klubie mieszkańca lub u fryzjera znajdują się również inne aktywności, między innymi: twórcze popołudnia, różnorodne oferty ćwiczeń fizycznych, wycieczki oraz występy, (...) ciche zajęcia w kameralnym gronie, rozmowy oraz wspólne śpiewanie - tłumaczy ks. Grzesica.

Kamień węgielny pod "budowę", a właściwie na remont i adaptację wydzierżawionych budynków, został wmurowany 4 września.