W Katowicach powstanie międzypokoleniowe osiedle

INWESTYCJE

Autor: Gazeta Wyborcza, JW/Rynek Seniora   12 września 2016 10:35


W Katowicach powstanie międzypokoleniowe osiedle Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W zabytkowej części Katowic - w Kolonii Alfreda - ma powstać międzypokoleniowa wioska łącząca domy dziecka z domem seniora. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Pomocy Dzieciom i Seniorom „Wioska Serca im. Jana Pawła II”.

Wioska w Katowicach powstanie dzięki Fundacji Pomocy Dzieciom i Seniorom "Wioska Serca im. św. Jana Pawła II". Władze Katowic zgodziły się, by wydzierżawić budynki na terenie zabytkowej Kolonii Alfreda i utworzyć tam rodzinne domy dziecka sąsiadujące z domem seniora.

Kolonia Alfreda to osada robotnicza, założona w połowie XIX w. dla pracowników nieistniejącej już kopalni "Alfred". Obecnie są to tereny Wełnowca-Józefowca (dzielnicy Katowic) zlokalizowane przy Lasku Alfreda, placu Alfreda i al. Wojciecha Korfantego.

Pomysł wioski opiera się na wielopokoleniowych rodzinach, gdzie dzieci wychowują się w obecności dziadków, ucząc się od nich zarówno umiejętności potrzebnych w ich własnym życiu, jak i zachowań społecznych - pomagania starszym i wrażliwości na ich potrzeby - tłumaczy Gazeta Wyborcza. 

Pomysłodawca i inicjator przedsięwzięcia, prezes fundacji ks. Jan Grzesica funkcjonowanie wioski chce oprzeć m.in. na wzorcach zaczerpniętych z osiedla dla seniorów w niemieckim mieście Fraudenberg, które jest prowadzone przez fundację Otto-Rauch.

- W programie wioski obok codziennych spotkań na stołówce, w klubie mieszkańca lub u fryzjera znajdują się również inne aktywności, między innymi: twórcze popołudnia, różnorodne oferty ćwiczeń fizycznych, wycieczki oraz występy, (...) ciche zajęcia w kameralnym gronie, rozmowy oraz wspólne śpiewanie - tłumaczy ks. Grzesica.

Kamień węgielny pod "budowę", a właściwie na remont i adaptację wydzierżawionych budynków, został wmurowany 4 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR