W Katowicach powstanie tężnia solankowa. Prace już ruszyły

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 stycznia 2018 13:52


W Katowicach powstanie tężnia solankowa. Prace już ruszyły Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach przekazał wykonawcy robót teren pod budowę tężni solankowej, która powstanie w parku Zadole w Ligocie - dzielnicy miasta. Wart ok. 2,6 mln zł projekt zwyciężył w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego, uzyskując 15 tys. głosów.

Katowicka tężnia solankowa będzie miała 6,9 m wysokości, 37,5 m długości i 11,5 m szerokości - tym samym będzie jednym z największych tego typu obiektów w regionie.

W ocenie specjalistów, przebywanie w tężni jest pomocne w czasie leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych czy nadciśnienia tętniczego. Wszystko za sprawą powietrza, które jest nasycone solankowym aerozolem.

- Cieszę się, że w ramach budżetu obywatelskiego powstają projekty, które są dedykowane dużej grupie mieszkańców, bez barier, oraz mają realny wpływ np. na nasze zdrowie - skomentował 24 stycznia prezydent Katowic Marcin Krupa.

Prezydent poinformował, że już na etapie projektowania tężni zdecydowano, iż będzie ona większa niż wynikałoby to z projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Pomysłodawca projektu zaakceptował takie zmiany. Rozszerzony zakres inwestycji wpłynął na konieczność zwiększenia środków na ten cel z planowanych początkowo 2,1 mln zł do 2,6 mln zł.

- Z uwagi na walory zdrowotne tężni chcemy, by jak najwięcej osób mogło z niej jednocześnie korzystać. Zależy nam też na zastosowaniu wysokiej jakości materiałów - tłumaczył Krupa.

Wykonawcą rozpoczętej w ostatnich dniach inwestycji jest wyłoniona w przetargu spółka Lahma. Prace mają zakończyć się do listopada tego roku. Tereny przy tężni zostaną wzbogacone o zieleń, a także małą architekturę, która będzie dostosowana do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

Budowa tężni to przedsięwzięcie wyłonione do realizacji w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego. W sumie w ramach dotychczasowych trzech edycji tego budżetu w stolicy Górnego Śląska zrealizowano ponad 250 projektów. Do rekordowego budżetu obywatelskiego na 2018 rok mieszkańcy wybrali dalsze blisko 140 projektów za 24,5 mln zł. Najwięcej głosów uzyskał projekt budowy sztucznego lodowiska w dzielnicy Murcki, który poparło prawie 14,5 tys. osób.

Czwarta edycja budżetu obywatelskiego Katowic (do realizacji w roku 2018) jest rekordowa tak pod względem liczby zgłoszonych projektów (zaproponowano 315 projektów lokalnych i 35 ogólnomiejskich), jak i kwoty przeznaczonej na ich realizację. Rekordowa była też frekwencja w głosowaniu - uczestniczyło w nim prawie 33,2 tys. osób, ponad 10 proc. więcej niż przed rokiem. Wybrano 131 projektów lokalnych, realizowanych w poszczególnych dzielnicach, oraz osiem ogólnomiejskich.

Samorządowcy podkreślają, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca, pula budżetu obywatelskiego w Katowicach jest największa w Polsce wśród miast wojewódzkich. W stolicy Górnego Śląska mieszka ok. 300 tys. osób. W obecnej edycji frekwencja w głosowaniu nad budżetem obywatelskim wyniosła 13,6 proc. i była zauważalnie wyższa niż w poprzednich latach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR