W Lęborku inwestują w geriatrię i będą rekrutować geriatrów

INWESTYCJE

Autor: BM/Rynek Seniora   18 listopada 2014 13:07


W Lęborku inwestują w geriatrię i będą rekrutować geriatrów

W lęborskim szpitalu powstanie pierwszy w województwie pomorskim sprofilowany oddział geriatryczny. Wartość inwestycji wynosi blisko 6,9 mln zł.

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny ZOZ w Lęborku wspólnie wspólnie z powiatem lęborskim realizuje projekt "Stworzenie ośrodka kompleksowej opieki zdrowotnej dla starzejącej się populacji poprzez utworzenie Oddziału Geriatrycznego, modernizację Działu Fizjoterapii, zakup sprzętu oraz prowadzenie działań edukacyjno-szkoleniowych dla pacjentów i personelu”.

- Przyznanie dofinansowania z tzw. funduszy norweskich traktujemy jako nasz wielki sukces. Znaleźliśmy się wśród 37 placówek w Polsce, którym przyznano dotację - jako jedyny podmiot z województwu pomorskiego. Do konkursu zgłosiło swoje projekty 585 jednostek z całej Polski, więc konkurencja była olbrzymia - mówi Andrzej Sapiński, dyrektor lęborskiego szpitala.

- Obecnie przystępujemy więc do realizacji projektu, którego celem jest uruchomienie pierwszego sprofilowanego oddziału geriatrycznego. Jesteśmy w trakcie postępowania przetargowego w trybie nieograniczonym, którego celem jest wyłonienie wykonawcy na roboty budowlane. Wymogi projektu zakładają jego ukończenie do końca kwietnia 2016 roku - dodaje.

Niezwłocznie po spełnieniu warunków formalnych szpital będzie się starał o uzyskanie finansowania z NFZ na świadczenia na oddziale geriatrycznym.

Wartość projektu to 6 883 624,00 zł, przy czym uzyskane dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 wynosi 5 210 903,00 (75,70% wartości projektu), natomiast wkład własny w wysokości 1 672 721,00 zł (24,30 % wartości projektu) zostanie zapewniony przez Powiat Lęborski.

Oddział będzie posiadał 24 łóżka.

- W SPS ZOZ w Lęborku widzimy potrzebę dostosowania oferty świadczeń zdrowotnych do zmian demograficznych w Polsce powodujących zwiększenie populacji osób w starszym wieku - podkreśla dyrektor Sapiński

Kompleksowe leczenie
Nowoczesne leczenie geriatryczne oparte jest na wyspecjalizowanych ośrodkach zapewniających kompleksowe leczenie i rehabilitację umożliwiające powrót osobom starszym do maksymalnej sprawności fizycznej i umysłowej po przebytej chorobie. Są to oddziały prowadzone przez specjalistów geriatrii przy współudziale specjalistów chorób wewnętrznych, rehabilitacji, psychiatrii i psychologów.

- Należy zauważyć, iż ciężar opieki przesunięty jest z typowego leczenia farmakologicznego charakterystycznego dla np. oddziału wewnętrznego na holistyczne podejście do pacjenta z dużym udziałem usprawniania psychofizycznego – zaznacza Andrzej Sapiński.

Realizowany projekt ma zapewnić wysoką jakości opieki zdrowotnej dla osób starszych z terenu powiatu lęborskiego, przyczyni się do wzrostu poziomu kwalifikacji personelu, który uzyska dodatkową wiedzę z zakresu opieki geriatrycznej oraz poprawi poziom wiedzy medycznej i świadomość zdrowotną.

- Szpital jest w trakcie przygotowywania rekrutacji na stanowiska pracy na oddziale geriatrycznym, ponadto część kadry medycznej jest obecnie w trakcie stażu specjalizacyjnego w zakresie geriatrii – wyjaśnia portalowi rynekseniora.pl dyrektor szpitala.

Fizjoterapia też do modernizacji
Utworzenie oddziału geriatrii wiąże się: z nadbudową i przebudową Działu Fizjoterapii na potrzeby oddziału, zakupem niezbędnego sprzętu oraz dodatkowymi wynagrodzeniami dla personelu - planowany koszt realizacji zadania wynosi 2 768 788,00 zł.

Natomiast modernizacja Działu Fizjoterapii przewiduje przebudowę budynku pralni oraz zakup nowoczesnego sprzętu - przewidywany koszt zadania to 2 368 276,00 zł. Powstanie powiększone zaplecze rehabilitacyjne m.in. z komorą krioterapii i innym najnowocześniejszym dostępnym sprzętem.

Zaplanowany w projekcie program aktywizacji fizycznej i fizjoterapii dla mieszkańców Powiatu Lęborskiego w wieku 60+ "Seniorze! Ćwicz, ruszaj się, żyj aktywnie” jest integralną częścią projektu, również finansowaną ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Pozwoli on starszym mieszkańcom powiatu lęborskiego na skorzystanie z nowych możliwości rehabilitacji. Na program profilaktyczny zaplanowano w projekcie środki o wartości 1 471 500,00 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.