W łódzkim BioNanoParku zajmą się diagnostyką cukrzycy, alzheimera...

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 grudnia 2015 11:01


W łódzkim BioNanoParku zajmą się diagnostyką cukrzycy, alzheimera... Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej w łódzkim BioNanoParku będzie się specjalizować m.in. w diagnostyce molekularnej i opracowywaniu terapii indywidualnych. Fot. Fotolia

W styczniu 2016 roku oficjalnie ma zostać otwarty nowy budynek łódzkiego BioNanoParku - z sześcioma kolejnymi laboratoriami, w tym Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej, które będzie się specjalizowało się m.in. w diagnostyce molekularnej i opracowywaniu terapii indywidualnych. Diagnostyka molekularna ma zastosowanie m.in. w terapii chorób serca, cukrzycy, nowotworów, choroby Alzheimera i chorób neurologicznych.

Wybudowany i wyposażony w nowoczesny sprzęt za niemal 180 mln zł (85 proc. pochodziło z UE) łódzki BioNanoPark to - według jego przedstawicieli - jedno z najnowocześniejszych centrów badawczo-wdrożeniowych dla biznesu w tej części Europy. Wchodzi w skład Technoparku, czyli spółki miasta Łódź i samorządu województwa. Laboratoria i pracownie bio- i nanotechnologiczne prowadzą tu od ponad dwóch lat badania m.in. dla przemysłu chemicznego, kosmetycznego, farmaceutycznego, spożywczego czy paliwowego.

W styczniu 2016 roku oficjalnie ma zostać otwarty nowy budynek centrum badawczego - sześć kolejnych laboratoriów naszpikowanych nowoczesnym sprzętem, na czele z unikatowym, zaprojektowanym i zbudowanym przez polskich specjalistów ARUZ-em, czyli "cyfrową probówką" posiadającą moc obliczeniową większą od superkomputerów. Dotychczasową ofertę badawczą uzupełnią laboratoria: Biotechnologiczne, Medycyny Spersonalizowanej, Autentykacji Produktów, Biosensorów i Elektroniki Organicznej oraz Symulacji Molekularnych.

Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej specjalizuje się m.in. w diagnostyce molekularnej i opracowywaniu terapii indywidualnych. Diagnostyka molekularna ma zastosowanie m.in. w terapii chorób serca, cukrzycy, nowotworów, choroby Alzheimera i chorób neurologicznych. - Medycyna spersonalizowana to połączenie diagnostyki z terapią. Diagnostyka skupia się na poszukiwaniu zmian w materiale genetycznym pacjenta, które mogą wpływać na efektywność terapii i jej właściwy dobór z uwzględnieniem jak najniższej toksyczności i jak najszybszego działania - wyjaśniła menedżer laboratoriów dr Izabela Dróżdż.

Laboratorium może prowadzić diagnostykę molekularną, dzięki której można określić genetyczną predyspozycję do danej choroby, jeszcze zanim pojawią się jej symptomy. Określenie takiej predyspozycji pozwala na wdrożenie planu obserwacji jak i ewentualnej profilaktyki. Laboratorium dopiero rozpoczyna współpracę ze szpitalami, którym proponuje analizowanie genotypu wybranych pacjentów i na podstawie badań farmakogenetycznych prowadzonych in vitro dostosowanie leku i jego dawki do genotypu pacjenta. Prowadzona w Laboratorium diagnostyka molekularna ma zastosowanie m.in. w terapii chorób serca, cukrzycy, nowotworów, choroby Alzheimera, chorób neurologicznych i chorób z autoagresji.

Od 2012 r. w BioNanoParku działają dwa laboratoria: Biotechnologii Przemysłowej (LBP) oraz Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. Jak wyjaśnia manager LBP dr Krzysztof Makowski, w skład laboratorium wchodzi 5 pracowni, każda z nich może prowadzić własne badania, ale to połączenie ich możliwości daje unikalne możliwości prowadzenie procesów biotechnologicznych w skali od mililitra do objętości nawet 200 litrów.

BioNanoPark wchodzi w skład Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologiczny - Technoparku Łódź, który istnieje od 2003 r. Największymi udziałowcami tej spółki są: miasto Łódź (56,74 proc.) oraz województwo łódzkie (40,18 proc.), a współudziałowcami m.in. Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki. Przedstawiciele Technoparku liczą, że z kompleksowej oferty badawczej BioNanoParku korzystać będą nie tylko ośrodki naukowe, ale przede wszystkim firmy, aby znacznie skrócić czas potrzebny na testów przed wprowadzeniem nowych produktów na rynek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.