W Poznaniu powstaną dwa DPS-y, każdy na 100 osób. Zobacz wizualizacje
Autor: Głos Wielkopolski, JW/RynekSeniora   13 maja 2016 12:31

Najprawdopodobniej w roku 2017 rozpocznie się budowa dwóch domów pomocy społecznej przy ul. Żołnierzy Wyklętych na osiedlu Strzeszyn w północno-zachodniej części Poznania. Każdy z budynków ma mieć 100 miejsc, a koszt inwestycji oszacowano na ok. 35 mln zł. Jak informuje Głos Wielkopolski, podopieczni trafią do nowej lokalizacji w pierwszej połowie 2019 r.

Obecnie kończy się proces wydzielenia działek przy ul. Żołnierzy Wyklętych - mają one mieć ponad dwa hektary. Jest także wybrany projekt funkcjonalny, a w czerwcu lub lipcu 2016 r. spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ma ogłosić konkurs na projekt budowlany.

W roku 2017 rozpisany zostanie przetarg na wybór generalnego wykonawcy robót budowlanych - informują Poznańskie Inwestycje Miejskie. 

Najprawdopodobniej pierwszymi mieszkańcami będą podopieczni obecnie istniejącego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Bukowskiej w Poznaniu, który jest jednostką organizacyjną działającą jako jednostka budżetowa miasta. Dom posiada 140 miejsc dla kobiet i mężczyzn w podeszłym wieku, a obecnie mieszka w nim 110 lokatorów.

Dwie kondygnacje dla 100 seniorów podzielone na "familie"
Jak informuje w Głosie Wielkopolskim Marek Grzegorzewski, dyrektor DPS-u przy ul. Bukowskiej, zdecydowano się na koncepcję dwukondygnacyjnych budynków, bo dzięki temu zwiększy się liczba miejsc. Każdy z budynków będzie mógł zakwaterować po 100 osób - na tworzenie większych jednostek nie pozwala ustawa o pomocy społecznej.

Obiekty będą posiadały podpiwniczenie, parter oraz pierwsze piętro, a dla seniorów zaplanowano pokoje o powierzchni 28 m.kw. W każdym z budynków ma być po 7 wind. Na parterze i na pierwszym piętrze będą stworzone tzw „familie”, czyli segmenty, w których w każdym zostanie rozmieszczonych po 6 pokoi. Z każdą „familią” w ciągu dnia ma pracować dwóch opiekunów oraz personel sprzątający, natomiast nocą dyżurować będzie jedna osoba. Nie zabraknie też całodobowych dyżurów pielęgniarek.

Dla osób mieszkających na parterze zaplanowano dostęp do ogródków, a dla lokatorów z pierwszego piętra zaprojektowano przestronne tarasy.

Trzy strefy dostosowane do potrzeb aktywności społecznej
DPS ma być podzielony na strefy: publiczną, półpubliczną oraz mieszkalną.

Strefa publiczna będzie sektorem dostępnym bez ograniczeń z sąsiednich ulic i bez ogrodzenia (będzie jedynie zieleń "izolacyjna" od strony ulic zewnętrznych) , z placem wokół fontanny, dojazdami i parkingami. 

W części półpublicznej, ogrodzonej, znajdą się pracownie plastyczne, kulinarne i „medioteka” z salą komputerową, tereny rekreacyjne i kulturalne oraz place techniczne z możliwością dojazdów obsługi - typu catering, straż pożarna, pogotowie. Będzie dostępna dla mieszkańców, rodzin i obsługi obiektu. 

Strefa mieszkalna - z ogrodami przydomowymi wydzielonymi dyskretnymi siatkami ukrytymi w żywopłotach - będzie dostępna tylko dla seniorów. 

Podział ten będzie miał odzwierciedlenie również w doborze zieleni, małej architektury i oświetlenia.

Oprócz DPS-ów na terenie dwuhektarowej działki zostaną wybudowane dwa budynki administracyjne. Jeden ma być piętrowy, zaś drugi - parterowy.

Inwestycja na Strzeszynie ma pochłonąć ok. 35 mln zł i ma być sfinansowana ze środków własnych poznańskiego magistratu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.