W Suwałkach inwestują w opiekę długoterminową i psychogeriatrię
Autor: PAP/Rynek Zdrowia   13 września 2014 15:12

12 mln zł ma kosztować rozbudowa Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach (Podlaskie). W szpitalu ma być dobudowane jedno piętro o pow. 2 tys. metrów kwadratowych, gdzie m.in. zostanie umieszczony Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy.

Obecnie w zakładzie może przebywać 40 osób. Po rozbudowie szpitala będzie można ich przyjąć 60.

- Celem realizowanego projektu jest przede wszystkim poprawa jakości opieki i leczenia nad osobami z zaburzeniami psychicznymi i psychogeriatrycznymi poprzez stworzenie nowych form aktywnej terapii - powiedziała dyrektor placówki Bożena Łapińska.

Placówka zakupi w ramach projektu specjalistyczny sprzęt medyczny służący do pielęgnacji i rehabilitacji pacjentów, nowe urządzenia wielofunkcyjne, łóżka specjalistyczne oraz zestawy do opieki długoterminowej. Według dyrektor szpitala, inwestycje korzystnie wpłyną na poprawę warunków w jakich przebywają na co dzień chorzy.

W ramach projektu zaplanowano także przeprowadzenie specjalistycznych kursów z dziedziny psychogeriatrii i opieki długoterminowej oraz kursów językowych dla personelu. Personel ma uczyć m.in. języka litewskiego i rosyjskiego.

Placówka chce w przyszłości leczyć pacjentów z tych krajów. Powstanie także punkt wsparcia i informacji dla pacjentów z zaburzeniami psychogeriatrycznymi oraz ich rodzin. Punkt ma służyć wzmacnianiu zdrowia psychicznego u osób w podeszłym wieku oraz przeciwdziałanie kryzysom psychicznym lub wykluczeniom społecznym.

- W punkcie organizowane będą konsultacje psychologów, terapeutów, pielęgniarek, porady pracowników socjalnych oraz rozmowy z lekarzami i spotkania integracyjne z chorymi i rodzinami a także zajęcia ruchowe z rehabilitantami - powiedziała Łapińska.

Projekt zostanie sfinansowany w 80 proc. z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Pozostałą część środków przekaże placówce Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Projekt ma być zrealizowany do kwietnia 2016 r.

Szpital posiada obecnie 257 łóżek na 4 oddziałach: psychiatrycznym, psychosomatycznym, leczenia uzależnień i zaburzeń emocjonalnych oraz zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym psychiatrycznym. Dodatkowo posiada 31 miejsc dziennych na oddziałach: psychiatryczno-geriatrycznym i psychiatryczno-rehabilitacyjnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.