W Warszawie można obejrzeć wzorcowe mieszkanie dla osób starszychJW, Polskie Radio RDC/Rynek Seniora - 28 września 2016 10:23


Na warszawskich Bielanach, przy stacji metra Wawrzyszew, zostało otwarte wzorcowe mieszkanie dla osób starszych - informuje Polskie Radio RDC. Lokal jest wyposażony w odpowiednie oświetlenie, akustykę czy regulowaną wysokość krzeseł. Przez kolejne dwa miesiące wszyscy chętni mogą zapoznać się z rozwiązaniami ułatwiającymi samodzielność osobom na emeryturze.

Pokazowe mieszkanie powstało w ramach projektu pracowni architektonicznej DRC pn. „U siebie, mimo wieku”. Liderem projektu została dr Agnieszka Cieśla, architekt i urbanista, właściciel firmy DRC. Patronat nad inicjatywą objęła Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie Bez Barier".

- Projekt ma pokazać istniejące możliwości, jakie oferują projektanci, producenci wyposażenia oraz usługodawcy, aby seniorzy mogli jak najdłużej być u siebie mimo wieku - piszą pomysłodawcy.

Mieszkanie znajduje się na warszawskich Bielanach, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji Metra Wawrzyszew. 

W lokalu dostępne są rampy i windy dla osób poruszających się na wózkach oraz głośnomówiące domofony. Łazienka posiada przestawną umywalkę i siedzisko pod prysznicem. Toaleta łączy funkcję bidetu i oferuje szeroki zakres zabiegów higienicznych bez konieczności zmiany miejsca. Uchwyty oraz certyfikowane okładziny podłogi i ścian minimalizują ryzyko poślizgu.

Otwarta na strefę jadalną i pokój dzienny kuchnia sprawia, że przygotowanie posiłków może odbywać się bez przerywania kontaktu z gośćmi i z większą swobodą poruszania się.

W pokoju dziennym zainstalowano sprzęt umożliwiający wideo rozmowy z bliskimi i wykonywanie ćwiczeń fizycznych podczas gier komputerowych. Balkon ma rozmiar 20 proc. powierzchni mieszkania i jest dostępny i z pokoju dziennego, i z sypialni. 

Rezerwacji na oglądanie mieszkania można dokonać pod nr. tel. 507 514 558 lub mailowo: info@mimowieku.pl.