Warszawa: 80 mln zł na infrastrukturę przyjazną seniorom i budowę DPS-ów

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 czerwca 2018 09:50


Warszawa: 80 mln zł na infrastrukturę przyjazną seniorom i budowę DPS-ów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt zmian w budżecie Warszawy przewiduje dodatkowe środki na budowę II linii metra, modernizację i budowę sali koncertowej dla orkiestry Sinfonia Varsovia oraz m.in. 50 mln zł na program rozwoju infrastruktury przyjaznej seniorom, a takżę 30 mln zł na budowę domów pomocy społecznej, m.in. dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - poinformował wiceprezydent Michał Olszewski.

Jak poinformowali w środę wiceprezydenci Warszawy Michał Olszewski oraz Renata Kaznowska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz we wtorek zatwierdziła projekt zmian w budżecie m.st. Warszawy na lata 2018-2024. Jednocześnie wyrazili nadzieję, że 14 czerwca, podczas sesji Rady Warszawy projekt ten zostanie rozpatrzony pozytywnie.

- To bardzo ważny projekt budżetu, bo proponowane w nim zmiany są największe od 2014 roku, m.in. z uwagi na skalę inwestycji - mówił Olszewski. Jak dodał, wśród propozycji zmian w projekcie są "cztery bardzo ważne bloki", na które miasto "chce przeznaczyć dodatkowe środki".

Inwestycja, która otrzyma najwięcej dodatkowych środków z budżetu, to dokończenie budowy II linii metra - 425 mln złotych, na ostatni odcinek II linii na zachodzie Warszawy, czyli trzy stacje na Bemowie i stację techniczno-postojową Mory.

Modernizacja i budowa sali koncertowej dla orkiestry Sinfonia Varsovia otrzyma z budżetu 353,3 mln złotych. Jak podkreślił Michał Olszewski, "Sinfonia Varsovia jest największą dotychczasową inwestycją Warszawy w kulturę; to inwestycja nawet 2,5 razy większa, niż np. Muzeum Polin". - Będzie to najważniejsza instytucja kulturalna po praskiej stronie, nieodłącznie związana z rewitalizacją Pragi - dodał.

Na program rozwoju edukacji przeznaczone zostanie 213 mln złotych. - W toku prac nad strategią zweryfikowaliśmy kilka obszarów, gdzie muszą się pojawić nowe placówki edukacyjne - tłumaczył Michał Olszewski. Dodał jednocześnie, że "druga deklaracja to program rozwoju żłobków, na który przeznaczone ma być 200 mln złotych.

Stołeczne dzielnice dostaną więcej pieniędzy m.in. na modernizację szkół przy ul. Mandarynki, Dembowskiego, Przytulnej, przebudowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Gastronomicznych przy ul. Poznańskiej 6/8, a także na nowe szkoły, np. przy ul. Anny German, Gilarskiej, Myśliborskiej.

W projekcie zmian w budżecie Warszawy przewidziane jest również: 131,7 mln złotych na program budowy i modernizacji dróg; 125 mln złotych na program polityki zdrowotnej; 86 mln złotych na program rozwoju infrastruktury miejskiej, 50 mln złotych na program rozwoju infrastruktury przyjaznej seniorom; 30 mln złotych na budowę domów pomocy społecznej, m.in. dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz 30 mln złotych na modernizację ośrodków wsparcia dziennego dla niepełnosprawnych.

- Program rozwoju dróg to bardzo ważny program; w ramach jego realizacji planujemy modernizację m.in: ul. Karczunkowskiej, Górczewskiej i Kondratowicza oraz ronda Dmowskiego - mówiła Renata Kaznowska.

Pieniądze przeznaczone na rozwój infrastruktury miejskiej dedykowane są - jak tłumaczył wiceprezydent Olszewski - zarówno projektom przestrzennym, centrom lokalnym - jak i dodatkowym działaniom w zakresie zieleni miejskiej. Środki finansowe mają zostać zaplanowane m.in. na I etap programu "Zielone ulice" oraz budowę parkingu P+R Warszawa Żerań.

Pieniądze przeznaczane dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami wynikają z "potrzeby budowania nowych obiektów sprzyjających infrastrukturze senioralnej oraz społecznej - centrów integracji, domów pomocy społecznej i ośrodków dziennego wsparcia" - podkreślił Olszewski.

Projekt zmian w budżecie Warszawy nawiązuje do przyjętej w połowie maja przez Radę Warszawy strategii rozwoju stolicy #Warszawa2030. Strategia ta "ma podnosić jakość życia mieszkańców" i - jak tłumaczył wtedy wiceprezydent Olszewski - zakłada m.in. dalsze inwestycje w transport publiczny oraz tzw. małą architekturę, rozwój zieleni miejskiej, a także większą dostępność mieszkań komunalnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR