Warszawa: nowa geriatria pomoże odblokować internę?
Autor: Katarzyna Lisowska, PAP/Rynek Seniora   29 kwietnia 2015 16:01

W Szpitalu Wolskim w Warszawie powstaje największy oddział zachowawczo-geriatryczny na Mazowszu. Pierwszych pacjentów placówka przyjmie jesienią. Jednostka zamierza wdrożyć kompleksowy program leczenia ludzi w wieku podeszłym, w planach ma też uruchomienie dziennego oddziału psychogeriatrycznego.

Nowy oddział powstaje w zmodernizowanym pawilonie budowanym przed 30 laty, wykorzystywanym na stacje dializ, aptekę, a wcześniej kuchnię szpitalną. Teraz trwają tam prace instalacyjno-wykończeniowe.

Modernizacja objęła ok. 1,5 tys. mkw. powierzchni, na której powstaną małe trzyosobowe sale dla chorych z łazienkami (w sumie 10 pokoi) oraz dwie sale wzmożonego nadzoru z 6 łóżkami.

Wszystkie sale chorych będą wyposażone w węzeł sanitarny dostosowany do potrzeb osób starszych oraz niepełnosprawnych. Pokoje będą więc odpowiednio większe, np. sale trzyosobowe będą miały powierzchnie 28 -29 mkw.

Na oddziale obok pokoi lekarskich i zabiegowych znajdą się także sale terapii zajęciowej, gabinety fizykoterapii i gabinet psychologa, co ułatwi wdrożenie w szpitalu kompleksowego programu leczenia osób ze schorzeniami wieku podeszłego.

Koszt prac budowlano- modernizacyjnych oraz wyposażenia wynosi około 4,5 mln zł.

- Sfinansowanie tej inwestycji możliwe było dzięki władzom miasta, które praktycznie w całości przekazało potrzebne środki. Wsparcie otrzymaliśmy także ze strony Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zadeklarowała pomoc w wyposażeniu oddziału - mówi Robert Mazur , dyrektor Szpitala Wolskiego im. dr Anny Gostyńskiej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Warszawie.

Przepełniony SOR i interna
Uruchomienie oddziału geriatrycznego w opinii dyrektora pozwoli odblokować oddział internistyczny, gdzie obecnie trafiali głównie starsi pacjenci. I skończyć z problemem przerzucania pacjentów geriatrycznych z jednego oddziału na drugi.

Dyrektor Robert Mazur przyznał jednak, że mogą pojawić się problemy ze znalezieniem specjalistów do pracy na oddziale geriatrycznym, ale - jak powiedział - prowadzi już w tej sprawie rozmowy z konsultantami krajowym i wojewódzkim ds. geriatrii. - Będę również dążył do tego, żeby zaraz uzyskać akredytację, żeby móc szkolić dalszych specjalistów w tej dziedzinie - zapewnił dyrektor.

Dyrekcja prowadzi również rozmowy z NFZ w sprawie kontraktu dla oddziału geriatrycznego. Mazur zapewnił, że oddział zacznie funkcjonować jesienią bez względu na efekt rozmów z NFZ. Jeśli szpitalowi nie uda się uzyskać kontraktu geriatrycznego, oddział będzie funkcjonował w oparciu o kontrakt internistyczny.

Szpital Wolski ma pod opieką populację liczącą prawie 300 tys. osób i 105 łóżek internistycznych. Z czego 75 proc. przybywających tu chorych to osoby po 65 r.ż.

Lecznica przygotowuje się więc do kompleksowego programu leczenia ludzi w starszym wieku. Planuje m.in. uruchomienie Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego - dziennego oddziału psychogeriatrycznego.

Starzejąca się Warszawa
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz przyznaje, że ze względu na starzenie się społeczeństwa, w tym mieszkańców stolicy, zabezpieczenie świadczeń geriatrycznych jest jednym z priorytetów zdrowotnych Warszawy. W stolicy brakuje łóżek dla pacjentów internistycznych i geriatrycznych, a główną przyczyną umieralności warszawiaków są choroby układu krążenia.

 - Z tego powodu miasto zdecydowało się na całkowite pokrycie kosztów tej ważnej inwestycji. Na tym jednak nie koniec naszego wsparcia dla szpitala. Do roku 2019 lecznica otrzyma z budżetu miasta 108 mln zł na dalsze inwestycje - zadeklarowała.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.