Warszawa: powstaną dwa duże parki. Już wiadomo, gdzie

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 lutego 2017 10:51


Warszawa: powstaną dwa duże parki. Już wiadomo, gdzie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dwa nowe parki o łącznej powierzchni blisko 10 ha powstaną w Ursusie i na Mokotowie. Na ich terenie będą zbiorniki wodne oraz różne gatunki drzew i krzewów - poinformował w środę (1 lutego) stołeczny ratusz. Na stworzenie parków miasto otrzyma 14 mln zł dofinansowania z UE.

Park na Mokotowie powstanie u zbiegu ul. Puławskiej i W. Rzymowskiego, wokół Stawu Służewieckiego. Będzie miał ponad 5,11 ha powierzchni. Główną atrakcją parku będzie Potok Służewiecki.

Prace nad stworzeniem parku już się rozpoczęły, a najważniejszym przedsięwzięciem było odtworzenie istniejącego dawniej na potoku naturalnego przepływowego zbiornika wodnego. Powstała tama piętrząca i kładka dla pieszych, pomost-molo, trzy wyspy dla ptactwa wodnego obsadzone naturalną roślinnością wodną.

Dalsze plany zakładają wykonanie górek widokowych, alejek, oświetlenia, małej architektury, nasadzenie roślinności - m.in. 115 drzew, krzewów i roślin wodnych.

W planach jest także budowa siłowni plenerowej oraz strefy dla psów.

Stworzenie parku wraz z całym wyposażeniem ma kosztować ok. 10 mln zł, a prace zakończą się jesienią 2017 r. Dofinansowanie unijne wyniesie 7 mln zł.

Drugi zapowiadany przez miasto park - EKOpark - będzie znajdował się w Ursusie, wzdłuż ul. Gierdziejewskiego, między ul. Warszawską, Czerwona Droga, Wolności i Orłów Piastowskich.

Dziś ten teren to ok. 4,44 ha nieużytków, które zamienią się w park, jednak będzie to inna przestrzeń niż ta przy Potoku Służewieckim - bardziej dzika i naturalna.

Park ma być podzielony na różne strefy - od dzikich łąk, przez obszary mieszane (z terenami podmokłymi) aż po trawniki. Powstaną niewielkie pagórki-nasypy, które zostaną obsadzone roślinnością - będzie to ochrona przed hałasem i zanieczyszczeniami powietrza z sąsiednich ulic.

W parku mają znaleźć się także budki lęgowe i poidełka oraz krzewy w formie żywopłotów zapewniających schronienie i warunki do gniazdowania dla wielu gatunków ptaków. Zaplanowano także system niecek bioretencyjnych zbierających wodę z całego parku.

Wszystko ma kosztować ok. 10 mln zł. Realizacja rozpocznie się w 2018 roku i potrwa ok. dwóch lat. Dofinansowanie unijne wyniesie 7 mln zł.

W ciągu ostatnich 10 lat powstało 11 nowych parków. W tej chwili w Warszawie znajduje 76 parków o łącznej powierzchni ok. 715 ha - podaje miasto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR