Wielkopolskie: 4,5 mln zł na budowę hospicjum

INWESTYCJE

Autor: PAP, Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   01 października 2014 10:04


Wielkopolskie: 4,5 mln zł na budowę hospicjum Fot. PTWP Andrzej Wawok

W Środzie Wielkopolskiej wmurowano we wtorek (30 września) kamień węgielny pod budowę hospicjum. Budynek wraz z wyposażeniem ma kosztować ok. 4,5 mln zł i zostanie ukończony najwcześniej w 2016 r.

Obiekt będzie oferował opiekę paliatywną mieszkańcom kilku powiatów. W tej części regionu nie ma podobnego obiektu.

Hospicjum ma zapewnić komfortowy pobyt 14 osobom. Pokoje będą przestronne, tak aby mogli w nich nocować bliscy chorych. Dla poprawy samopoczucia umierających osób okna hospicjum będą zwrócone w stronę słońca. Projekt zakłada, że łóżka z pacjentami bez problemu będzie można przenosić do sąsiadującego z pokojami ogrodu.

Obiekt buduje Stowarzyszenie "Hospicjum im. Piotra Króla". 

Jak powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Rozwijania Opieki Paliatywnej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej prof. Jacek Łuczak, hospicjum w tej części Wielkopolski jest bardzo potrzebne.

- W okolicznych powiatach istnieje tzw. opieka domowa, ale są chorzy, u których nie można uśmierzyć bólu i wymagają całościowej opieki w warunkach oddziału medycyny paliatywnej, a takim będzie to hospicjum - wskazał prof. Łuczak.

Podkreślił, że hospicjum obejmie zasięgiem działania teren kilku powiatów, co zbliży Wielkopolskę do spełnienie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które mówią, że hospicjum nie powinno być oddalone o więcej, niż 30 km od miejsca zamieszkania pacjenta.

Reprezentująca Stowarzyszanie Barbara Król powiedziała, że idea budowy hospicjum zrodziła się przed dwoma laty, po śmierci jej męża. - Mąż był chory na nowotwór i zmarł na oddziale paliatywnym w Niemczech. Przekonałam się tam z bliska jak wygląda idealna opieka. Pomyślałam, że chciałabym odchodzić w takich warunkach, ale nie tak daleko od bliskich i miejsca zamieszkania - mówiła Król.

Stowarzyszenie zebrało na budowę hospicjum ponad 760 tys. zł. Pieniądze wystarczą na oddanie budynku w stanie surowym. Król przyznała, że przy dokończeniu inwestycji liczy na darczyńców. - Wiele firm obiecało już pomoc na rożnych etapach budowy i wyposażania hospicjum - dzięki temu stowarzyszenie będzie musiało zebrać tylko część brakujących pieniędzy - powiedziała.

Hospicjum w przyszłości ma być rozbudowywane. W dalszych planach jest klinika leczenia bólu i dziennego pobytu dla nieuleczalnie chorych, centrum wolontariatu, świetlica dla cierpiących na chorobę alzheimera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.