Wielkopolskie: nowe miejsca dla niesamodzielnych i chorych psychicznie. Zobacz zdjęcia
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   18 maja 2016 14:43

W Owińskach k. Poznania otwarto nowy obiekt filii Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej SP ZOZ z siedzibą w Poznaniu. Dzięki nowej inwestycji w regionie przybyło 80 miejsc dla mężczyzn z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Istotną częścią tej grupy są seniorzy. Koszt inwestycji to ok. 21,5 mln zł.

Nowy obiekt filii ZOLiRM z Poznania - Oddział Opiekuńczo-Leczniczy Psychiatryczny w Owińskach przy ul. Cysterek 5 - jest przeznaczony dla mężczyzn z zaburzeniami psychicznymi lub niepełnosprawnych intelektualnie. Wśród nich są często osoby starsze z różnymi stopniami niepełnosprawności, którzy wymagają stałej opieki i pielęgnacji.

Rozbudowa dzięki dofinansowaniu z kilku źródeł
Projekt „Poprawa jakości opieki nad osobami niesamodzielnymi, z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnymi intelektualnie - Filia ZOLiRM w Owińskach” został zrealizowany przez Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Rehabilitacji Medycznej (ZOLiRM) w Poznaniu.

Polegał m.in. na rozbudowie budynku, w którym znajduje się Oddział Opiekuńczo-Leczniczy Psychiatryczny w Owińskach. Nowe skrzydło stało się kontynuacją zabudowań istniejącego obiektu i zostało z nim połączone przeszklonym łącznikiem.

Rozbudowa była współfinansowana z budżetu Poznania oraz poprzez Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MFEOG) i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF) 2009-2014 w ramach Programu Operacyjnego PL07 „Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych”.

Całkowity koszt projektu zamknął się w kwocie ok. 21,6 mln zł, z czego dofinansowanie z MFEOG i NMF wyniosło niemal 17, 3 mln zł, zaś nieco ponad 4,3 mln zł pochodziło z budżetu Poznania.

Co powstało?
Na parterze budynku powstała m.in poczekalnia z szatnią, punktem informacyjnym oraz z pokojem odwiedzin. Przy wejściu na oddział znalazł się węzeł pielęgniarski z pomieszczeniami gospodarczo-porządkowymi oraz wejście do stołówki.

Na tym poziomie stworzono także sale dla 15 pacjentów (dwa pokoje 3-osobowe, cztery pokoje 2-osobowe oraz jeden pokój 1-osobowy, a dodatkowo izolatka i separatka). Sale mieszczą się wzdłuż korytarza okalającego wewnętrzny dziedziniec. Na przedłużeniu dziedzińca znajduje się pomieszczenie do terapii zajęciowej.

Na piętrze powstały sale dla 30 pacjentów (z czego trzy pokoje 3-osobowe, 10 pokoi 2-osobowych i jeden 1-osobowy), a na ostatniej kondygnacji przewidziano sale dla 35 osób (z czego pięć pokoi 3-osobowych, 9 pokoi 2-osobowych i 2 pokoje 1-osobowe). Na drugim piętrze mieścić się będą także sale do terapii manualnej oraz kuchnia i boksy do zajęć komputerowych, wikliniarskich itp.

W sumie w nowym obiekcie będzie mogło przebywać 80. podopiecznych. 

 Nie tylko inwestycja
- Nasi podopieczni przeskoczyli dosłownie z XIX do XXI wieku. Ten budynek to nie tylko lepsze warunki akomodacyjne, to przede wszystkim nowoczesna przestrzeń dla opieki oraz terapii pacjentów. Ten obszar projektu był dla nas dużym wyzwaniem, a stanowił jedynie część zaplanowanych i wdrożonych działań - mówi Irena Majer, dyrektor ZOLiRM SP ZOZ w Poznaniu.

Ważnym aspektem projektu była jego nieinwestycyjna część. Personel placówki przeszedł specjalistyczne szkolenia, których celem było podniesienie kwalifikacji, a także zapewnienie dostępu do aktualnej wiedzy i trendów związanych z opieką nad pacjentami i ich rehabilitacją.

Dofinansowanie oraz współpraca z poznańskim Uniwersytetem Medycznym umożliwiły również wdrożenie w Owińskach nowych form terapii: dogoterapii, teatroterapii, muzykoterapii czy horticuloterapii (ogrodolecznictwa).

Istotną częścią projektu jest także informowanie rodzin pacjentów i społeczności lokalnej o zmianach zachodzących w Zakładzie. W ramach tych działań będą organizowane konferencje i imprezy tematyczne. Zrealizowana została również kampania społeczna „Przestaw się na Zdrowe Myślenie”, której celem było zniwelowanie stereotypów i budowa pozytywnych postaw wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnych intelektualnie oraz starszych i niesamodzielnych.

- [...] udało nam się spełnić marzenia. Mamy wreszcie warunki do napisania nowego rozdziału w historii Zakładu - podsumowała Barbara Krzywda, kierownik filii ZOLiRM w Owińskach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.