Województwo śląskie sprywatyzuje trzy uzdrowiska

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 czerwca 2016 14:53


Województwo śląskie sprywatyzuje trzy uzdrowiska Woj. śląskie chce skomercjalizować trzy uzdrowiska: w Rabce-Zdroju, Goczałkowicach-Zdroju i w Górkach Wielkich. Fot. Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój

W poniedziałek (27 czerwca) radni sejmiku woj. śląskiego wyrazili zgodę na komercjalizację trzech wojewódzkich uzdrowisk. Głównym powodem takiej decyzji są straty finansowe ośrodków spowodowane niskimi kontraktami z NFZ.

Propozycję prywatyzacji sejmik przegłosował głosami koalicji PO-PSL-SLD i RAŚ (Ruchu Autonomii Śląska). Przeciwny był klub Prawa i Sprawiedliwości.

Zgodnie z przyjętą uchwałą radni wyrazili zgodę na zbycie przez woj. śląskie wszystkich udziałów spółek: Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe im. dr. Adama Szebesty w Rabce Zdroju, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój oraz Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny Bucze w Górkach Wielkich. Woj. śląskie jest stuprocentowym udziałowcem tych spółek.

Dyskusjom przysłuchiwali się związkowcy, których około setki pikietowało wcześniej przed siedzibą urzędu marszałkowskiego. 

Odpowiedzialna za sprawy zdrowia wicemarszałek Aleksandra Skowronek po porannym spotkaniu ze związkowcami protestującymi przeciw komercjalizacji uzdrowisk mówiła, że powodami chęci ich sprzedaży są przynoszone straty - mimo dofinansowań i dokapitalizowań oraz przy obecnej wycenie wykonywanych tam świadczeń. Zaznaczyła, że samorząd nie może czekać na wejście w życie nowelizacji ustawy, bo żaden inwestor nie kupi mniejszościowego pakietu, co będzie jedyną możliwością na mocy zmienianego prawa.

- To jedyna racjonalna decyzja. W tych jednostkach jest potrzebny inwestor strategiczny, który dokapitalizuje te spółki, zainwestuje w podniesienie standardów. Niestety obecne standardy hotelowe w tych spółkach muszą zostać podwyższone, żeby można było tam prowadzić również działalność komercyjną, oprócz kontraktu z NFZ - oceniła wicemarszałek dodając, że przy obecnych wycenach ośrodki te same, bez dofinansowania lub działalności komercyjnej, nie utrzymają się.

Po wyrażeniu zgody sejmiku na sprzedaż uzdrowisk ogłoszone mają zostać przetargi. Samorząd woj. śląskiego poprosił o objęcie tej procedury nadzorem ABW oraz CBA. W przypadku Rabki zainteresowanie zakupem zgłosił już powiat nowotarski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.