Wrocław: na osiedlu Nowe Żerniki powstanie dom seniora

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 listopada 2015 08:34


Wrocław: na osiedlu Nowe Żerniki powstanie dom seniora Na wrocławskim osiedlu Nowe Żerniki znajdą się m.in. przedszkole, dom seniora czy dom kultury. Fot. archiwum

W przyszłym roku zostaną oddane do użytku pierwsze mieszkania na wrocławskim osiedlu Nowe Żerniki, zwanym też WUWA 2. Na osiedlu znajdzie się m.in. dom seniora.

Idea osiedla, w którym rozwiązania architektoniczne mają wzmacniać więzi społeczne, to flagowy projekt w programie Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r.

Osiedle Nowe Żerniki powstaje w zachodniej części Wrocławia na ponad 50-hektarowej działce w okolicach Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i stadionu wybudowanego na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r.

Idea budowy modelowego osiedla narodziła się w 2011 r. Wówczas to lokalne środowisko architektów oraz miasto Wrocław rozpoczęły prace nad projektem modelowego osiedla, które ideą będzie nawiązywać do powstałego w 1929 r. w stolicy Dolnego Śląska osiedla WUWA.

Osiedle WUWA 2 ma być miejscem służącym integracji społecznej, a proponowane rozwiązania architektoniczne mają wzmacniać więzi pomiędzy jego mieszkańcami. Istotnymi elementami tego budownictwa mają być również rozwiązania ekologiczne dotyczące transportu, gospodarki odpadami i wodą.

Jak powiedział w czwartek (5 listopada) podczas konferencji prasowej Zbigniew Maćków, kurator odpowiedzialny za architekturę w programie Europejskiej Stolicy Kultury 2016, budynki, które powstaną na Nowych Żernikach nie będą abstrakcjami architektonicznymi, lecz budynkami, które oferują przede wszystkim funkcjonalne rozwiązania mieszkalne.

- Niezwykłe jest to co zdarzy się pomiędzy tymi budynkami. Po raz pierwszy próbujemy zorganizować kawałek miast wyposażony w pełnowartościowe przestrzenie publiczne, pół publiczne oraz prywatne. Powstaje to wszystko przy otwartej dyskusji architektów, deweloperów, miasta i co najważniejsze przyszłych mieszkańców - mówił Maćków.

Część mieszkalna zostanie wybudowana przede wszystkim przez deweloperów. Miasto finansuje budowę dróg, wszystkich sieci i budynków użyteczności publicznej. Na osiedlu znajdą się m.in. przedszkole, dom seniora czy dom kultury.

- Będzie to fragment miasta przyjazny mieszkańcom, w którym priorytetem jest człowiek. Ma być to również osiedle bezpieczne, jednak bez grodzenia i monitoringów - mówił Maćków.

Osiedle ma być wyposażone w wiele ciągów pieszych, place zabaw oraz przestrzenie, gdzie mieszkańcy mogą wspólnie spędzać czas - od skwerków po kluby fitness. Mają tam powstać budynki o zróżnicowanej architekturze - od domków jednorodzinnych, przez zabudowę szeregową po wyższe i niższe bloki mieszkalne.

- Na tym osiedlu będzie można przyjrzeć się rozmaitym formom budownictwa mieszkalnego. Powstaną tu budynki w ramach kooperatyw mieszkaniowych, budownictwo komunalne TBS oraz klasyczne projekty deweloperskie - mówił dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa wrocławskiego magistratu Piotr Fokczyński.

Pierwsze mieszkania na Nowych Żernikach mają być oddane do użytku w 2016 r.

Przedsięwzięcie budowy wzorcowego zespołu mieszkaniowego Nowe Żerniki nawiązuje do wrocławskiego osiedla WUWA, które powstało w 1929 r. i jest perełką architektury modernistycznej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.