Ząbki: 118 mln zł na nowy szpital z psychogeriatrią
Autor: DKX/Rynek Seniora   26 lutego 2015 13:45

Już w kwietniu br. rozpocznie się budowa szpitala psychiatrycznego w Ząbkach pod Warszawą, w którym znajdzie się m.in. nowoczesny oddział psychogeriatryczny. Koszt inwestycji to ok. 118 mln zł, a środki na ten cel będą pochodzić z obligacji.

We wtorek (24 lutego) władze spółki ,Mazowieckie Centrum Psychiatrii „Drewnica”, w obecności marszałka Adama Struzika, podpisały umowę z generalnym wykonawcą inwestycji - firmą Budimex SA. Do nowoczesnego budynku pacjenci przeniosą się najpóźniej za trzy lata.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zwraca uwagę, że szpital „Drewnica” od lat potrzebuje nowej siedziby. Obecnie placówka mieści się w kilkunastu budynkach, których historia sięga nawet 1885 r. Szpital leczy chorych w zakresie opieki psychiatrycznej i  uzależnień w siedmiu oddziałach. Łącznie może być w niej hospitalizowanych 299 pacjentów.

- Niestety, obiekty szpitalne znajdują się obecnie w bardzo złym stanie technicznym. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest budowa nowego budynku - wyjaśnia Marta Milewska, rzecznik prasowy UMWM.

Więcej poradni
Urząd marszałkowski zapewnia, że szpital będzie przyjazny i nowoczesny. Zbudowany zostanie zielonej okolicy. Otoczony będzie dużym ogrodem, w którym znajdą się alejki spacerowe i altanki.

Każdy segment budynku tworzyć będzie oddzielną bryłę o zróżnicowanym charakterze. Poszczególne części połączy strefa wielofunkcyjna, urządzona tak, by przypominała duży ogród zimowy.

Przestrzeń będzie dobrze skomunikowana z miejscami do wypoczynku oraz terapii. Co istotne, będzie mogła ona być wykorzystana na wiele sposobów. Znajdzie się tu kawiarnia, czytelnia, kaplica oraz sale terapii zajęciowych. Budynki nie będą zbyt wysokie. Jedynie niektóre pawilony posiadać będą trzeci poziom dla personelu lub osób z zewnątrz.

Wszystkie pomieszczenia, w których łącznie znajdzie się ok. 300 łóżek, będą wyposażone w klimatyzację i wentylację. Budynek zostanie również wyposażony w wewnętrzny monitoring. W nowej placówce znajdą się także nowoczesne sale do fizykoterapii oraz innych zajęć terapeutycznych.

- Co bardzo ważne, nowe warunki umożliwią rozszerzenie działalności funkcjonujących obecnie poradni przyszpitalnych. Pacjenci będą mieli też dostęp do lekarzy innych specjalizacji, pomoc m.in. neurologów, chirurgów, ginekologów, geriatrów czy stomatologów - mówi Marta Milewska.

Oddział dla seniorów
W placówce znajdzie się również nowoczesny oddział psychogeriatryczny, dla osób w podeszłym wieku z zaburzeniami psychicznymi.

- Wychodzimy naprzeciw obserwowanym trendom demograficznym wskazującym na starzenie się społeczeństwa. Ponieważ u osób tych występują również schorzenia somatyczne, przewidziano rozszerzenie działalności poradni specjalistycznych, tak by zapewnić kompleksową opiekę nad osobami starszymi - dodaje rzecznik urzędu.

Mając również na uwadze fakt, że osoby starsze często mają problem z samodzielnym poruszeniem się, nowy obiekt będzie pozbawiony barier.

Szpital będzie także korzystać z ekologicznych źródeł energii. W okresie grzewczym wykorzysta energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną latem w uruchomionym niedawno zbiorniku magazynowania ciepła. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.