Zachodniopomorskie: 9,3 mln zł z UE na rozbudowę hospicjów

INWESTYCJE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 lutego 2017 09:07


Zachodniopomorskie: 9,3 mln zł z UE na rozbudowę hospicjów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Hospicja w Koszalinie, Tanowie oraz Darłowie otrzymały 9,3 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Dzięki funduszom siedziby ośrodków zostaną rozbudowane i zwiększy się ilość łóżek dla pacjentów.

Fundusze z Programu Regionalnego pomogą w rozbudowie hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. 4 mln zł, które otrzymała placówka, pokryją 85 proc. kosztów inwestycji. - Dzięki tym środkom powstanie drugi budynek hospicjum, w którym znajdzie się 13 nowych łóżek dla naszych pacjentów - powiedział wiceprezes zarządu koszalińskiego hospicjum Krzysztof Plewa.

Plewa dodał, że fundusze zostaną przeznaczone na wyposażenie budynku w sprzęt medyczny, wdrożenie systemu elektronicznej dokumentacji medycznej, powstanie zaplecza magazynowego oraz punktu aptecznego, którego placówka obecnie nie posiada. - W nowym obiekcie powstaną 2 pokoje rodzinne, w których najbliżsi będą mogli przebywać z pacjentem przez całą dobę, a także 6 izolatek - wyliczył.

- Na łóżko w hospicjum stacjonarnym pacjenci czekają nawet 2 tygodnie. Dla osób w bardzo ciężkim stanie to bardzo długo. Rozbudowa naszego ośrodka wynika z tego, że chcemy naszym pacjentom i ich rodzinom dać komfort. Obecnie mamy sale 3 i 4 osobowe. Zdarza się, że na jednej sali w tym samym momencie rozgrywają się dramaty rodzinne łóżko obok łóżka. Po rozbudowie hospicjum powstaną sale 1 lub 2 osobowe - zaznaczył Plewa.

Obecnie w hospicjum w Koszalinie jest 15 łóżek. Wszystkie usługi medyczne: opieka lekarska, rehabilitacja oraz pomoc psychologiczna są dla pacjentów hospicjum bezpłatne.

Blisko 4 mln zł zostało przeznaczonych na powstanie hospicjum w Tanowie koło Polic, którego budowa rozpoczęła się w drugiej połowie 2015 r. Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów przeznaczy środki na remont budynku mieszkalnego, w którym znajdzie się miejsce na 19 łóżek dla pacjentów, zaplecze medyczne, sanitarne oraz kuchenne.

Placówka ma być miejscem nie tylko w zakresie stacjonarnej opieki paliatywnej, ale także miejscem spotkań dla wolontariuszy i rodzin chorych. Zakończenie budowy hospicjum w Tanowie zaplanowano na koniec 2018 r.

Dom Hospicyjno-Opiekuńczy im. Czesława Domina w Darłowie otrzymał 1,3 mln zł, które zostaną przeznaczone na przebudowę placówki. Wsparcie unijne pokryje 85 proc. kosztów planowanych prac remontowych, które obejmują roboty ziemne, murarskie, a także wykończeniowe.

Dzięki przebudowie ośrodka powstanie sala dziennego pobytu, pomieszczenia rehabilitacyjne i gospodarcze, zwiększy się także ilość łózek dla pacjentów z 20 do 22. Rozbudowa obiektu umożliwi rehabilitację w ciągu godziny 3 osób, a także pozwoli na całodobowe przebywanie rodzin odwiedzających pacjentów.

Remont darłowskiego hospicjum rozpocznie się w lipcu br., a ma zakończyć w sierpniu 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR