Zbudują blisko 200 mieszkań dla seniorów w Łodzi: są wizualizacje i szczegóły inwestycjiJacek Wykowski/Rynek Seniora - 07 września 2016 13:02


Na początku sierpnia 2016 r. dwie spółki z branży nieruchomości, Real Development Group i MRT Philosophy, poinformowały o koncepcji budowy przy ul. Krzemienieckiej w Łodzi ok. dwustu mieszkań asystowanych dla seniorów i rewitalizacji budynku b. szpitala na potrzeby osób starszych. Znane są już szczegóły projektu i kolejne plany inwestorów.

Jak poinformowała portal rynekseniora.pl Urszula Aleksandrowicz, prezes MRT Philosophy, maszyny budowlane mają wjechać na plac przy ul. Krzemienieckiej 5 w Łodzi w drugim kwartale 2017 r.

- Termin realizacji inwestycji to dwa lata, zatem na przełomie lata i jesieni 2018 r będziemy mogli zaoferować seniorom i gotowe mieszkania asystowane, i w pełni funkcjonalny budynek, który wcześniej "roboczo" nazywaliśmy centrum geriatrii - wyjaśnia Urszula Aleksandrowicz.

Dodaje, że zabytkowy obiekt poszpitalny będzie pełnił rolę centrum rehabilitacji i fizjoterapii z ofertą pobytu dziennego - od kilku godzin - do długoterminowego, ale jednostka nie przyjmie ani formy szpitala, ani zakładu opiekuńczo-leczniczego. Choć ma oferować opiekę zarówno personelu pielęgniarskiego, jak i lekarzy specjalistów, to założeniem jest, by pomoc ta była "dyskretna" i mająca charakter usprawniający, a nie stricte medyczny. 

Wybraliśmy najlepszy projekt
Na początku lipca 2016 r. dwie spółki, Real Development Group i MRT Philosophy, podpisały umowę przedwstępną z Łódzkim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża na zakup nieruchomości po b. szpitalu dermatologiczno-wenerologicznym przy ul. Krzemienieckiej 5 w Łodzi.

Inwestorzy poinformowali, że chcą wybudować w ciągu trzech lat osiedle z tzw. mieszkaniami asystowanymi dla osób starszych - z całodobową opieką lekarską, pielęgniarską i rehabilitacyjną. We frontowym obiekcie po b. szpitalu miało natomiast powstać centrum geriatrii.

Czytaj też: Łódzki deweloper zbuduje centrum geriatrii i 200 mieszkań z asystą dla seniorów

Po 20 sierpnia miało być znane biuro architektoniczne, któremu zostanie powierzony projekt - i tak też się stało.

- Zdecydowaliśmy się realizować koncepcję opracowaną przez pracownię architektoniczną Studio Marchewka z Łodzi. Wybraliśmy chyba najdroższy projekt, ale też miejsce, które tworzymy, będzie rozwiązaniem unikatowym. Mamy ambicje, aby to nasi mieszkańcy dawali nam referencje i uznali, że pobyt u nas jest najlepszym okresem w ich życiu. To jest dla nas wyzwaniem i pracujemy nad konkretnymi rozwiązaniami, które nam to umożliwią - tłumaczy Rynkowi Seniora szefowa MRT Philosophy.

Dodaje, że cały budżet inwestycji w sumie wyniesie ok. 40 mln zł. Ostateczne koszty mają być znane po zamknięciu etapu projektowego. 

Zapowiada też, że najpewniej jeszcze do końca 2016 r. zostanie uruchomiona strona internetowa inwestycji, by znalazła się ona "na radarze zarówno seniorów, jak i ich opiekunów".

Co jeszcze wiadomo
Dwie inwestujące w projekt spółki zamierzają wybudować dokładnie 178 mieszkań asystowanych, jedno- i dwuosobowych, dla ok. dwustu lokatorów. Średnia powierzchnia pojedynczego lokalu ma wynosić 35 m. kw., ale te mają być zarówno mniejsze, jak i większe.

Zabytkowy obiekt szpitala, który już istnieje, ma zostać odrestaurowany i połączony z osiedlem mieszkań specjalnym łącznikiem, który pozwoli jego mieszkańcom komfortowo przemieszczać się do budynku.

- Powierzchnia zabytkowego obiektu z przeznaczeniem na ośrodek rehabilitacji wyniesie równe tysiąc metrów kwadratowych - mówi Aleksandrowicz. Dodaje, że na razie nie powstał projekt z wizualizacjami tej części inwestycji, ale najprawdopodobniej ich autorem będzie również Studio Marchewka z Łodzi.

Prezes Aleksandrowicz zdradza także więcej szczegółów dotyczących mieszkań asystowanych.

- Jeżeli chodzi o ul. Krzemieniecką, to będą to apartamenty w formule independent living (dla samodzielnych), assisted living (mieszkania asekurowane) i continuous living (z dostępem do usług opieki, rehabilitacji). Chcielibyśmy, by mieszkańcami byli seniorzy w dużym stopniu witalni, choć oczywiście również tymi mniej samodzielnymi będziemy w stanie się zająć - tłumaczy.

Domy dedykowane seniorom w formule mieszkań asekurowanych powstały już w podwarszawskim Majdanie. Inwestorem jest spółka Senior Apartments reprezentowana przez dr. Marcina Zawadzkiego, założyciela i wieloletniego prezesa MEDI-system - największej w Polsce sieci ośrodków opieki długoterminowej.

Czytaj też: Są pierwsze zdjęcia apartamentów dla seniorów w formule "assisted living"

Szefowa MRT Philosophy zapytana, w jakiej formule będą oferowane lokale dla przyszłych nabywców, odpowiada, że obecnie ta kwestia jest analizowana, ale - choć nie jest to jeszcze ostateczna decyzja - inwestorzy skłaniają się ku formule "condo".

- To wyjątkowe rozwiązanie, jeśli chodzi o polski rynek nieruchomości senioralnych. Klient kupuje lokal, po czym oddaje go nam - na podstawie umowy dzierżawy - w zarządzanie. W zamian otrzymuje roczną, gwarantowaną i stałą stopę zwrotu oraz zyskuje "operatora", który zajmuje się m.in. najmem mieszkania - wyjaśnia.

W Polsce budowy w systemie „condo” nie są tak popularne, jak na Zachodzie (np. w USA), ale z roku na rok sytuacja ta ulega zmianie. Jak jednak twierdzi prezes MRT Philosophy, do tej pory w obszarze mieszkań dla seniorów takiego systemu jeszcze nie stosowano.

Kolejne plany inwestorów: ośrodek medyczny w centrum Łodzi
Przy okazji rozmowy o projekcie osiedla dla seniorów i centrum rehabilitacji Urszula Aleksandrowicz zdradza, że na tym nie kończą się plany inwestorów.

- Aby zabezpieczyć opiekę na każdym etapie życia naszych klientów, myślimy o kolejnej inwestycji. Jesteśmy w trakcie nabywania innej nieruchomości w Łodzi, niezależnej od kompleksu przy ul. Krzemienieckiej - mówi.

Precyzuje, że w nowej lokalizacji ma powstać typowy ośrodek medyczny dla osób starszych, ze stałym personelem lekarskim i pielęgniarskim.

Prezes nie podaje dokładnych szczegółów adresowych, ale podpowiada, że ma to być "ścisłe centrum Łodzi".

Zarówno projekt osiedla i centrum przy ul. Krzemienieckiej, jak i budowę centrum medycznego, mają póki co realizować dwie spółki - Real Development Group i MRT Philosophy. Jednak z informacji Aleksandrowicz przekazanych Rynkowi Seniora wynika, że na etapie decyzji finansowych inwestorzy sprecyzują i podzielą kompetencje między określone podmioty. 

Obecnie spółki są na etapie opracowywania szczegółowej funkcjonalności osiedla mieszkań dla osób starszych.

- Spisujemy funkcje i różnego typu zadania, które chcielibyśmy realizować w naszym kompleksie. Myślę, że już niebawem będę mogła poinformować portal rynekseniora.pl, co konkretnie zaoferujemy naszym przyszłym mieszkańcom i jak w praktyce będzie wyglądało ich codzienne funkcjonowanie na terenie kompleksu - tłumaczy Urszula Aleksandrowicz.

Właściciele Real Development Group na rynku mieszkaniowym w Łodzi działają od 1998 r. Zrealizowali takie projekty, jak Sun Tower, Apartamenty Liliowa czy osiedle mieszkaniowe Mirabelkowa Aleja. Druga z kolei spółka - MRT Philosophy - odpowiadała za budowę pierwszego w Polsce "superakademika" przy ul. Wigury w Łodzi - najnowocześniejszego tego typu obiektu w mieście.