Zbudują w Częstochowie hospicjum za 50 mln zł i pawilony dla seniorów

INWESTYCJE

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   28 października 2014 15:28


Zbudują w Częstochowie hospicjum za 50 mln zł i pawilony dla seniorów

Starosta częstochowski przekazał we wtorek (28 października) Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej ponad 1,5 ha gruntów pod budowę hospicjum. Szacunkowy koszt obiektu na sto miejsc to ok. 50 mln zł.

Stowarzyszenie, które opiekuje się rocznie ponad 1,5 tys. chorymi chce wybudować nowoczesny obiekt na 100 miejsc.

Przekazana w formie darowizny nieruchomość Skarbu Państwa o powierzchni ponad 1,5 ha gruntów i wartości ponad 266 tys. zł znajduje się w Lubojence (gmina Mykanów). We wtorek starosta częstochowski Andrzej Kwapisz podpisał akt notarialny, na mocy którego przekazał Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej grunt pod budowę nowego hospicjum stacjonarnego.

Stowarzyszenie, które rocznie zajmuje się ponad 1,5 tys. przewlekle chorymi, w tym ok. 60 dziećmi prowadzi hospicjum domowe dla dzieci i dorosłych, oddział stacjonarny opieki paliatywnej z 15 miejscami, poradnie opieki paliatywnej, oddział dzienny opieki paliatywnej oraz Akademię Walki z Rakiem.

- Stowarzyszenie wykorzystuje użyczony od gminy Częstochowa budynek. Możliwości lokalowe oraz powierzchnia zajmowanej dotąd działki uniemożliwiają rozbudowę hospicjum. Aby sprostać coraz większym potrzebom społecznym wynikającym z wydłużania się życia ludzkiego i starzenia się społeczeństwa, konieczne jest stworzenie w naszym rejonie zaplecza umożliwiającego rozbudowę oddziału stacjonarnej opieki paliatywnej, jak również umożliwiającego sprawowanie opieki nad osobami starszymi i nieporadnymi życiowo - poinformowała rzeczniczka częstochowskiego starostwa Grażyna Folaron.

Prezes stowarzyszenia Anna Kaptacz powiedziała, że budowa takiego obiektu jest bardzo potrzebna.

- Zajmujemy się głównie osobami z chorobą nowotworową, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) chcemy rozszerzyć również działalność na pacjentów z innymi schorzeniami, którzy znajdując się u kresu życia - mają nasilone objawy chorobowe i nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Takich osób jest coraz więcej. Ich dzieci wyjechały za granicę, a oni bardzo często są zupełnie sami - dodała Kaptacz.

Szacunkowy koszt obiektu na sto miejsc, to ok. 50 mln zł. - To wstępne szacunki. Jak dotąd uzbieraliśmy 10 proc. tej sumy, będziemy też starali się o środki unijne na ten cel oraz wsparcie ze strony administracji rządowej i lokalnej - powiedziała Kaptacz.

Dodała, że chcieliby zakończyć budowę obiektu na 100 miejsc w ciągu 5 lat, by następnie przystąpić do zagospodarowania terenu poprzez wzniesienie parterowych pawilonów dla osób starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.