Zintegrowany trójmiejski projekt: "Centrum Geriatrii" za niemal 35 mln zł
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   03 lutego 2016 14:41

"Centrum Geriatrii" -  pilotażowy projekt opieki nad seniorami - to wspólne przedsięwzięcie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, samorządów Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie. Ma kosztować 34,5 mln zł, z czego 29,3 mln zł będzie pochodzić z dotacji unijnych.

Biorąc pod uwagę stopę zatrudnienia seniorów, ich uczestnictwo w życiu społeczeństwa, stan zdrowia oraz możliwości aktywnego starzenia się Polska plasuje się w ogonie Europy - wynika z najnowszej analizy firmy doradczej EY (dawniej Ernst & Young) pt. „Kompleksowa opieka nad pacjentem w wieku senioralnym” zaprezentowanej 3 lutego 2016 r. podczas konferencji w Warszawie.

Wskaźnik aktywnego starzenia (AAI), który posłużył do monitorowania zaangażowania osób starszych w życie gospodarcze i społeczne, dał Polsce na Starym Kontynencie drugą pozycję - ale od końca, tuż przed Grecją - zajęliśmy 27 miejsce.

Wielomilionowy projekt
W odpowiedzi na konieczność podjęcia szybkich działań na szczeblu międzynarodowym, krajowym, regionalnym i lokalnym Gdański Uniwersytet Medyczny (GUM), samorządy Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Wojewódzki Zespół Reumatologiczny w Sopocie przygotowują pilotażowy projekt opieki nad seniorami w ramach "Centrum Geriatrii".

- Do tej pory opieka nad starszym pokoleniem zajmowali się członkowie rodzin, ale obecnie z wielu powodów (różne miejsca zamieszkania, zaawansowany wiek opiekunów, brak czasu) w coraz większym stopniu takie funkcje przejmować będą instytucje publiczce lub organizacje społeczne - mówił prof. Jacek Bigda z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator projektu.

Przedsięwzięcie ma kosztować 34,5 mln zł, z czego 29,3 mln zł ma pochodzić z dofinansowania. W jego skład mają wejść dwa komplementarne projekty: jeden prowadzony przez GUM (koszt 11,4 mln) - ma go tworzyć przychodnia geriatryczna, dzienny dom opieki medycznej, rozbudowana baza rehabilitacyjna oraz moduł szkoleniowy i moduł opieki zintegrowanej/koordynowanej oraz drugi projekt pilotowany przez Wojewódzki Zespół Reumatologiczny w Sopocie (koszt 23,1 mln zł),w którego skład wejdzie rozbudowany Wojewódzki Zespół Reumatologiczny, przychodnia geriatryczna, oddziały dzienne, baza łóżkowa geriatrii, doposażona bazy rehabilitacyjna dla potrzeb geriatrii oraz moduł opieki zintegrowanej/koordynowanej.

- "Centrum Geriatrii" ma zabezpieczyć pewne niedostatki, które istnieją. Są one i po naszej stronie uniwersyteckiej, zarówno z kierunku środowiska lekarskiego, jak i badawczego, ale też po stronie Sopotu, gdzie istnieje realna potrzeba większej dostępności opieki medycznej - powiedział portalowi rynekseniora.pl prof. Jacek Bigda.

Start w tym roku?
Projekt został wpisany do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot do roku 2020. Będzie realizowany w trybie pozakonkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Kiedy ruszą działania w ramach projektu?

- Zakładamy, ze wystartujemy w końcu 2016 r. Projekt zapewne zaczniemy od szkoleń w obszarze współpracy lekarzy POZ, geriatrów czy też oddziałów dziennych i opieki społecznej w zapewnieniu opieki koordynowanej, skoncentrowanej na potrzebach pacjenta - sprecyzował prof. Jacek Bigda.

- Opieka będzie zorganizowana z wykorzystaniem narzędzi teleinformatycznych - dodał prof. Jacek Bigda.

Celem ogólnym projektu „Centrum Geriatrii” jest zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych na terenie Obszaru Metropolitarnego - ale nie tylko.

Aby integrować opiekę
Przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN prof. Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM) powiedział, że w Polsce nie ma kompleksowej i skoordynowanej opieki na ludźmi starszymi. Brakuje również ośrodków, które mogłoby taką funkcję pełnić, podobnych do tych, jakie powstały już w Europie Zachodniej.

 - Chcemy, żeby Centrum Geriatrii w Trójmieście było projektem badawczym, w którym zostaną wypracowane modelowe dla całego kraju rozwiązania w zakresie opieki senioralnej - powiedział prof. Zdrojewski.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR