Zobacz metamorfozę starej kotłowni w wielopokoleniowy obiekt
Autor: Gazeta Wyborcza, JW/Rynek Seniora   24 listopada 2016 15:16

W Zielonej Górze przy ul. Władysława IV, w budynku po b. ciepłowni, który obecnie jest miejscem spotkań dzieci i młodzieży, może powstać dom dziennego pobytu dla seniorów. Całość ma stworzyć "kotłownię wielopokoleniową". Propozycja zgłoszona przez Stowarzyszenie Możesz Inaczej startuje w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego Zielonej Góry.

W 2014 r. stowarzyszenie zamieniło dawną kotłownię w miejsce spotkań dla dzieci i młodzieży. Teraz jego działacze chcą iść krok dalej i proponują "kotłownię wielopokoleniową" - ośrodek przyjazny ludziom w różnym wieku - informuje Gazeta Wyborcza.

Prezes stowarzyszenia Dawid Juszczyszyn podkreśla, że w takim domu wielopokoleniowym będzie można łączyć pokolenia i przełamywać stereotypy.

- Projekt nazywa się "Mądrzy seniorzy i dobra młodzież". I w tym zdaniu zawiera się całe sedno naszej idei pomagania - wyjaśnił portalowi rynekseniora.pl szef stowarzyszenia, który jest także pedagogiem i socjoterapeutą. 

- Doświadczenie pokazuje, że tego typu projekty trwają najczęściej krótko i sprowadzają się do pojedynczych spotkań lub kilku warsztatów, po których pozostają tylko wspomnienia. W domu wielopokoleniowym seniorzy i młodzież będą mieli możliwość nawiązywania bezpośrednich relacji przez wiele lat - podkreśla w rozmowie z nami Juszczyszyn. 

Grzegorz Witkowski, wiceprezes stowarzyszenia, tłumaczy, że do budynku miałyby zostać dobudowane dwie kondygnacje, dzięki czemu cały parter zostanie zaadaptowany na potrzeby seniorów. Na pierwsze piętro przeniosą się dzieci i młodzież, a na drugim powstaną pracownie dla osób w różnym wieku.

Budowa domu dziennego pobytu dla seniorów jest w budżecie obywatelskim na liście dużych zadań, ma numer 2.32. Szacunkowy koszt inwestycji to 1,9 mln zł. Autorem wizualizacji jest zielonogórska firma K&K Pracownia Projektowania Wnętrz. 

Chociaż głosowanie trwa dopiero od kilku dni, stowarzyszenie ma w nim spore szanse - już raz wygrało konkurs budżetu obywatelskiego - dwa lata temu zebrało prawie 4 tys. głosów pod projektem adaptacji zrujnowanej, dawnej kotłowni na Dzienny Ośrodek Młodzieżowy (DOM). Dzięki temu kotłownia zyskała drugą młodość i od lutego 2015 r. rozpoczęła działalność w nowej roli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR