107-latek otrzymał medal "Pro Patria". Za bitwę nad BzurąPAP/Rynek Seniora - 01 września 2016 13:42


Medalem "Pro Patria" i repliką szabli oficerskiej uhonorowany został 107-letni Józef Żurek - żołnierz września 1939 r., uczestnik największego starcia kampanii polskiej - Bitwy nad Bzurą. Weterana wyróżnił Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Weteran II wojny światowej Józef Żurek medal "Pro Patria" otrzymał za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny - poinformował p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk, który odwiedził kombatanta w dniu jego 107-letnich urodzin w jego rodzinnym domu w Czarnowie (woj. kujawsko-pomorskim).

Żurek jako podoficer brał udział w bitwie nad Bzurą - największym starciu kampanii polskiej 1939 r., która na pewien czas zatrzymała uderzenie na Warszawę. W starciu wzięły wzięły wycofujące się z Wielkopolski i Kujaw armie "Poznań" i "Pomorze" pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby. Pomimo klęski wojsk polskich bitwa ta opóźniła kapitulację Warszawy i wiążąc wojska niemieckie umożliwiła wycofanie się polskich oddziałów do Małopolski Wschodniej.

Urząd ds. Kombatantów stara się odwiedzać w domach tych kombatantów, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia nie mogą brać udziału w uroczystościach upamiętniających ważne dla nich wydarzenia.

- Często jest tak, że weterani żyją skromnie nie dopominając się żadnych zaszczytów i nawet ich bliscy nie wszystko wiedzą o ich zasługach. Nieraz ich towarzysze walki informują nas o takim kombatancie, a nieraz władze samorządowe. Bywa tak, że szef Urzędu jest pierwszym przedstawicielem polskiego rządu, który po latach odwiedza i honoruje taką osobę i dla kombatanta jest to wyjątkowa i bardzo wzruszająca chwila - dodał Kasprzyk.

Józef Żurek urodził się 31 sierpnia 1909 roku w Gackach (woj. kujawsko-pomorskie). Obecnie jest 23. najstarszym żyjącym Polakiem. 

W 2000 r. Józef Żurek został awansowany na stopień podporucznika, a w 2009 r. na stopień porucznika.